Jarnú časť štartujeme v sobotu vo Zvolene

Prvým jarným, celkovo už 19. kolom štartuje pre futbalistov 1. FC Tatran Prešov v sobotu 7. marca vo Zvolene jarná časť druholigovej DOXXbetligy. V skupine Východ ostávajú do konca základnej časti ešte štyri zápasy, v ktorých sa budú zelenobieli snažiť vybojovať si účasť v nadstavbových bojoch o postup do najvyššej súťaže. Po jeseni majú zverenci trénera Stanislava Vargu vďaka priebežnému 5. miestu medzi šesticu postupujúcich nakročené a počas zimy robili v príprave všetko preto, aby postupové pozície uhájili.

Príprava prebehla tak ako sme chceli. Odtrénovali sme naplánované, odohrali dobré zápasy. Neboli sme síce na sústredení, ale tu sme mali všetko čo sme potrebovali. Možno by bolo dobré, keby sme boli trochu spolu. Ale nebudem plakať nad tým, že sme nikde neboli. Dva dni sme strávili v Tatrách, takže sme to spravili trochu inak. Dúfam, že sa nám to celé vykryštalizuje dobre,“ hodnotil prípravu tréner Stanislav Varga.

Hráči sa pripravovali výlučne v domácich podmienkach a odohrali až 15 prípravných zápasov. V nich zaznamenali úspešnú bilanciu 8 víťazstiev, 4 remízy a 3 prehry. Najlepším strelcom v týchto dueloch bol Pavol Šafranko s desiatimi gólmi.

„Zápasy ukázali, že sme hrali celkom dobrý futbal. Ale určite je rozdiel hrať prípravné a majstrovské zápasy. Chcel by som preto, aby výkony z tréningových a prípravných zápasoch chlapci preniesli aj do tých majstrovských,“ dodal tréner.

Počas zimy došlo v kádri iba k niekoľkým zmenám. Oproti jeseni z neho odišiel najskúsenejší hráč – Miroslav Poliaček, ktorý zamieril do Poľska. Kabínu opustil aj talentovaný brankár Adam Jakubech, ktorý po vzore svojho otca Petra bude pokračovať v kariére v Spartaku Trnava a kvôli pracovnej vyťaženosti odišiel do Lipian Lukáš Eliaš. Naopak z hosťovania v Trebišove sa vrátil brankár Denis Barát, z Banskej Bystrice zase Peter Lipták. Jedinou úplne novou tvárou v kádri je Hector Tubonemi, naposledy pôsobiaci v Michalovciach.

„Je škoda, že Miro Poliaček sa rozhodol pre odchod. Chcel to skúsiť v Poľsku. Potešil návrat Liptáka, no zranil sa. Ale priestor tak dostanú niektorí iní hráči. Nastala aj brankárska výmena. Adamovi sa nečudujem, že išiel preč. Dúfam, že sa mu bude v Trnave dariť. Lukáš Eliaš je kvalitný hráč a ja som ho tu chcel udržať. Prišiel ale za mnou s tým, že už futbal nestíha na potrebnej úrovni a hlavu má už niekde inde, predsa len futbal už bol uňho na druhom mieste, takže som mu vyhovel aj vďaka tomu, že prišiel Hector. Ten prišiel na to, aby dával góly. V príprave sa mu to darilo a verím, že to dokáže aj v lige,“ zhodnotil zmeny v kádri S. Varga.

Hneď na úvod jari čaká na zelenobielych najdôležitejší zápas zvyšku základnej časti. So Zvolenom pôjde o postavenie v tabuľke i prípadné body do nadstavbovej časti. Horehronci dokázali v prvom vzájomnom meraní síl na jeseň v Prešove vyhrať dvojma gólmi Špilára 2:0, a tak im majú zelenobieli čo vracať. V stretnutí ale budú trénerovi Vargovi chýbať vykartovaní D. Leško a Barát, zranení P. Lipták a F. Voda ako i dlhodobí maródi Ľ. Belejík, M. Krajník, J. Bartek a M. Luberda.

„Martin Dupkala s Peťom Katonom boli chorí, ale verím, že budú k dispozícii. Dúfam, že aj ostaní hráči nadviažu na našu dobrú formu zo záveru jesene. Zvolenu máme čo vracať, je to ťažký súper. Ale verím, že duel zvládneme a pokúsime sa niečo priniesť domov,“ uzavrel predzápasové hodnotenie domáci tréner.

Pri nútenej absencii kapitána Dávida Leška povedie vo Zvolene tím s kapitánskou páskou na ruke Patrik Jacko. Duel sa začína v sobotu 7. marca od 14.30 hod.

Zdieľať