„Chlapci si viac veria,“ hovorí tréner S. Vaga

Pred sobotňajším otváracím duelom nadstavby s Nitrou hodnotil S. Varga základnú časť
Vysokým víťazstvom 5:0 (3:0) nad Moldavou nad Bodvou sa prešovskí futbalisti rozlúčili so základnou časťou futbalovej DOXXbet ligy. V jej východnej časti obsadili napokon 4. miesto, no do nadstavby postupujú celkovo ešte z výhodnejšieho 3. miesta. Základnú časť sme hodnotili s trénerom Stanislavom Vargom. „Vo východnej časti sme skončili štvrtí, no mali sme skončiť vyššie. Boli zápasy, kde sme mali získať viac bodov a možno by sme boli druhí za Michalovcami. V dvoch zápasoch nás o body obrali rozhodcovia po góloch, ktoré doteraz tvrdím boli čisté. Takisto mrzia duely s Bardejovom. Ten domáci sme mali vyhrať, no dostali gól v úplnom závere, vonku sme naopak v poslednej minúte nepremenili penaltu. To sú ďalšie zbytočne stratené body a určite sme tie zápasy mali dotiahnuť do iného konca. Ale vtedy sme boli v inej situácii,“ nezabudol pri hodnotení náš tréner pripomenúť nevydarenú sériu, keď po dvoch úvodných víťazstvách sa prešovský stroj zasekol a sedemzápasová séria bez víťazstva znamenala prepad až na dno ligovej tabuľky. „Základom toho bolo, že sme nemali dobre postavenú obranu. Tých štyroch defenzívnych hráčov. Trochu za to beriem zodpovednosť na svoje plecia. Nevedel som sa v tom čase trafiť do zostavy. Nevedel som vyskladať štyroch obrancov takých, ktorí by k sebe pasovali. Skúšal som to ako sa dalo. Stále sa to menilo, niekto odchádzal, zranil sa a prakticky každý tréning a zápas sme mali nových hráčov. Potom sme tam nasadzovali mladých a som rád, že sa viacerí z nich chytili. Zostava sa ustálila, menili sme maximálne jedného hráča a potom to už išlo. Keby som sa bol trafil do obrany skôr, boli by sme určite vyššie,“ analyzoval dôvody krízy tréner S.Varga.
Najťažšie bolo, keď sa tím ocitol na poslednom mieste tabuľky. Stalo sa tak po 9. kole a na klub sa zniesla vlna kritiky. „Nebolo to nič príjemné. Ale išli sme sa odraziť z dna a podarilo sa to. Takže keď sa na to tak spätne pozerám, ideme teraz schod po schode, krôčik po krôčiku vyššie a uvidíme kam to dotiahneme. Určite nás čakajú silnejší súperi ako doteraz, ale hráčom dajú takéto zápasy viac ako napríklad tie proti Trebišovu, či Moldave,“ mieni tréner. Do nadstavbovej fázy môžu ísť zelenobieli dobre naladení. Štart do jarnej časti im vyšiel. Vyhrali tri zo štyroch zápasov a pridali remízu s košickou Lokomotívou. Celkovo z ostatných 13 duelov prehrali Prešovčania iba jediný. „Posledné zápasy sa nám podarilo vyhrať. Bolo to najmä v úvode tej série aj so šťastím, ale stále som chlapcom prízvukoval, že keď budú dávať futbalu sto percent, tak sa k nim prikloní aj šťastie. A to sa myslím si stalo. Odvtedy sme hrali aj celkom dobrý futbal. Pritom zase, nie vždy to šťastie stálo na našej strane. Ak by sme dali v poslednej minúte Bardejovu gól z penalty, bola by naša séria ešte dlhšia a v nadstavbovej tabuľke sme mohli mať o bod viac a Bardejov o dva menej. Ale dá sa povedať, že s výsledkami je spokojnosť,“ hodnotí bývalá opora Celticu Glasgow.
Zaujímavosťou je, že Tatran je v nadstavbovej časti mužstvo dvoch protipólov. Na domácej pôde nazbieralo najmenej bodov zo všetkých 12-tich účastníkov. Naopak, na súperových ihriskách je nateraz najlepším tímom, keď z 15 bodov získalo 12. „Keď sme sa dostali z tej krízy, tak sme začali bodovať so silnejšími. Doma sme s týmito súpermi strácali body, keď sme boli v útlme. Začalo sa to nešťastným duelom s Michalovcami, potom prišiel Liptovský Mikuláš, Zvolen, remíza s Bardejovom. Vtedy sme boli vo veľkej kríze. Našťastie sme sa z nej dostali a prakticky všetky odvety sme vyhrali,“ hodnotí S Varga. A v čom vidí 42-ročný lodivod najväčší rozdiel medzi krízovým obdobím a obdobím, keď sa tímu darí? „Rozdiel je v tom, že možno si chlapci viac veria. Vtedy keď som prišiel na tréning, tak ešte sme ani nezačali a každý mal hlavu dole. Bolo potrebné ich dvihnúť a my sme potrebovali takýto zápas ako bol ten s Lokomotívou, ktorý sme vyhrali s odretými ušami. Po ňom sa mužstvo vzchopilo. Aj vtedy sme hrali dobrý futbal, len sme nedávali góly. Nehrali sme na krásu, len sme sa klamali tým, že hráme pekne a nebolo to na nič dobré a platné. Trochu sme zmenil aj tréningový proces, ale hlavný problém bol, že chlapci nehrali tak ako trénovali. A teraz si myslím, že to tak je. Toto je jeden veľký a podstatný rozdiel. Spomínal som to aj po jednom nevydarenom zápase, že to mužstvo nespoznávam, že to nie je to, ktoré trénujem a vidím na tréningoch. V tom to bolo niečo úplne iné ako je to teraz.
Čas na oddych, alebo hlbšie analýzy po skončení základnej časti ale nie je. Hneď na ňu nadväzuje druhá – nadstavbová časť. Prešovčania do nej vstupujú bez tlaku na výsledky. „Nemáme určené žiadne konkrétne ciele. Pre mňa je cieľom vyhrať najbližší zápas, ktorý nasleduje. Ten je vždy najdôležitejší a snažím sa aj chlapcov takto nabudiť. Chcem, aby sa hráči nezaťažovali niečím iným ako najbližším zápasom. Cieľ je vyhrať ho. A ako to celé napokon skončí, ukáže čas.“ Prvým súperom zo západu, ktorý preverí pripravenosť zelenobielych bude Nitra (sobota, 4. apríl o 15.30 hod.). Súboj dvoch tradičných tímov z najvyššej súťaže bude isto ozdobou otváracieho nadstavbového kola. „Oni tiež dosiahli v závere vynikajúce výsledky. Určite to nebude ľahký súper a budú dobre organizovaní. Majú vynikajúceho trénera (Michala Hippa – pozn.). Čo Miša poznám, budú nás mať dobre prekuknutých až do bodky,“ tvrdí S. Varga s tým, že on sa v prvom rade sústredí na vlastný tím. „Informácie o súperoch zháňa skôr asistent Janko Karaffa. Ja sa skôr snažím pozerať na to, ako bude hrať moje mužstvo. Ostávame ale verní svojmu štýlu. Keď sme ho nemenili proti Michalovciam, či Zvolenu, prečo by sme ho mali meniť teraz. Nebudeme hrať hurá systém, ale účelne a snažiť sa vyhrávať zápasy.“ Duel bude zaujímavý aj z hráčskeho pohľadu. Počas zimnej prestávky tím Nitry vystužil náš bývalý kapitán Peter Petráš. Na druhej strane si domáci lodivod veľa sľubuje od formy Pavla Šafranka, ktorý sa do zostavy vracia po reprezentačnom predstavení v drese slovenskej dvadsaťjednotky. „Dúfame, že sa vrátil v pohode a bude opäť prínosom. Nominácia je hlavne jeho úspech, dal si povedať. Stále na sebe makal, zmenil niektoré veci, ktoré som mu hovoril a prakticky za pol roka sa dostal do repre,“ povedal o Pavlovi Šafrankovi bývalý 54-násobný slovenský reprezentant.

Zdieľať