Futbalová akadémia 1.FC Tatran Prešov U13 medzi Európskou elitou

Uplynulý víkend sa mládežnícke družstvo Futbalovej akadémie 1.FC Tatran Prešov v kategórii 13 ročných hráčov zúčastnilo na kvalifikačnom futbalovom turnaji v slovinskom meste Radomlje. Tento turnaj bol jedným z kvalifikačných turnajov, ktoré sú organizované vo viacerých európskych štátoch, z ktorých víťazi postupujú na finálový turnaj Cordial Cup 2015, ktorý sa organizuje už 18 krát v rakúskej oblasti Tirol v meste Kitzbuhel. Tu sa stretávajú najlepšie európske družstvá dievčat a chlapcov v kategóriách U11, U13 a U15. Na finálovom turnaji sa stretáva viac ako 160 družstiev (2500 hráčov), ktoré 3 dni medzi sebou zápolia vo vzájomných súbojoch o celkové prvenstvo.Na kvalifikačnom turnaji sa stretlo 23 najlepších družstiev zo Slovinska a naše družstvo, ktoré boli rozdelené do 4 skupín po 6 družstiev.

Nám prisúdil žreb účasť v skupine B, kde boli účastníci okrem 1.FC Tatran Prešov aj FC Koper, NK Maribor, NK Domžale, NK Interblock, NŠ Dobrovce Miklavž. Hralo sa systémom každý s každým v skupine, po dobu 15 minút, na celé ihrisko s 10 + 1 (10 hráči a 1 brankár). Zo skupiny postupovali prvé dve družstvá. Súboje v skupinách boli náročné a vyrovnané, keďže každé družstvo cítilo šancu na postup až do posledného zápasu. Po základnej časti sme obsadili 2. miesto v B skupine s bilanciou 3 výhry, 1 remíza a 1 prehra. Jedinú prehru v základnej skupine sme utŕžili práve s víťazom skupiny NK Domžale. Táto pozícia nám prisúdila prvé družstvo zo skupiny A, ktorým bolo Slovinské družstvo NK Brinje Grosuplje. Tu sa už hralo systémom play off, takže každé zaváhanie znamenalo koniec v turnaji. Štvrťfinálový zápas sme zvládli a po jednoznačnom priebehu sme vyhrali 2:0 a postúpili tak do semifinále, kde na nás čakal víťaz skupiny C – NK Šampion. Zápas sme začali vo veľkom štýle hneď na začiatku sme sa ujali vedenia 1:0 a neskôr aj 2:0. Súper skorigoval výsledok tesne pred koncom zápasu a upravil tak konečný stav 2:1, čo nás posunulo do vysnívaného finále.

Finále bolo poznačené tým, že sa stretli družstvá, ktoré sa už na turnaji stretli, keďže sme vo finále narazili na známe NK Domžale, s ktorým sme prehrali v základnej skupine. Žiadne družstvo nechcelo urobiť chybu a inkasovať gól, ktorý by znamenal komplikáciu na ceste za vysnívaným víťazstvom v turnaji. Hralo 2 x 10 minút, prevažne v strede ihriska a bol to už 8 zápas, ktorý odčerpal aj posledné zásoby fyzických a psychických síl. Po zaslúženej remíze sa finále dostalo do divácky atraktívnych pokutových kopov. V nich boli určení 3 hráči z každého družstvo pre realizáciu pokutového kopu. Tu sa ukázali naše skúsenosti z mnohých kvalitných turnajov a pri dvoch premenených pokutových kopoch našich hráčov oproti dvom fantastickým zákrokom nášho brankára Jakuba Spodniaka sme mohli oslavovať celkové víťazstvo v turnaji ešte pred tretím kolom penaltového rozstrelu.
Po finálovom ceremoniáli, kde sme obdŕžali diplom potvrdzujúci účasť na finálovom turnaji v Rakúsku sme s radosťou dostali uznanlivé slová od organizátorov turnaja, že pohár pre víťaza je v správnych rukách a zaslúžene vyhralo najlepšie družstvo turnaja.
Na záver je potrebné poďakovať všetkým chlapcom, ktorí sa zúčastnili turnaja a zasiahli do hry za predvedené výkony a kolektívnu súdržnosť, ktorá sa ukázala ako rozhodujúca počas náročného turnaja a v neposlednom rade za predvedenú hru. Taktiež je potrebné poďakovať sponzorom a hlavne vedeniu Futbalovej akadémie 1.FC Tatran Prešov za podporu, bez ktorej by sme sa nemohli zúčastniť na tomto podujatí.
Teraz sa musíme dôsledne pripraviť na náročný finálový turnaj, ktorý sa bude konať od 22.5. do 25.5.2015 v Rakúskom Kitzbuhli, kde bude mať naše družstvo možnosť konfrontácie s družstvami ako sú: Bayern Mníchov, Borussia Dortmund, Juventus Turín, Red Bull Salzburg, Feyenord Rotterdam, FC Bazilej, FC St. Gallen, FC Sochaux, FC Luton Town, VfB Stuttgart, Austria Viedeň, Bayer 04 Leverkusen, Johannesburg Wanderers, 1.FC Norimberg Hertha BSC Berlín, BSC Young Boys Bern a ďalšie družstvá z Nemecka, Anglicka, Rakúska, Švajčiarska, Maďarska, Talianska, Juhoafrickej republiky, Severnej Ameriky a tento rok aj zo Slovenska.
Veríme, že budeme dôstojne reprezentovať našu krajinu, mesto a futbalový klub na tomto dôležitom a veľkolepom podujatí.
Držte nám palce!

Výsledky na turnaji v Radomlje (Slovinsko):
1. 1.FC Tatran Prešov – NK Dobrovce Miklavž 1:0 (gól: Suslov)
2. 1.FC Tatran Prešov – NK Interblock 0:0
3. 1.FC Tatran Prešov – NK Domžale 0:2
4. 1.FC Tatran Prešov – NK Maribor 1:0 (gól: Olejník)
5. 1.FC Tatran Prešov – FC Koper 1:0 (gól: Olejník)
Štvrťfinále:
6. 1.FC Tatran Prešov – NK Brinje Gorsuplje 2:0 (gól: Olejník, Suslov)
Semifinále:
7. 1.FC Tatran Prešov – NK Šampion 2:1 (gól: Marcinko, Rigo)
Finále:
8. 1.FC Tatran Prešov – NK Domžale 0:0 (0:0) na pokutové kopy 2:0
Premenené pokutové kopy: Rigo, Suslov

Spracoval: Patrik Durkáč, tréner

Zdieľať