Tím U13 predbehol na Cordial Cup-e aj futbalové veľkokluby

Koncom predošlého týždňa (23. 5. – 24.5.2015) sa družstvo 1.FC Tatran Prešov kategórie U13 zúčastnilo na prestížnom medzinárodnom futbalovom turnaji Cordial Cup 2015 v rakúskom Kitzbühli, kde postúpilo cez kvalifikačný turnaj v Slovinsku.

Účastníkmi tohto turnaja boli nasadené družstvá z Talianska, Nemecka, Belgicka, Rakúska a Slovinska ako aj družstvá, ktoré postupovali z viacerých kvalifikačných turnajov v Európe. V tejto kategórii bolo celkovo 48 družstiev, ktoré sa stretli v 8 skupinách po 6 družstiev. Naše družstvo bolo zaradené do skupiny F, kde im žreb prisúdil družstvá St. Gallen, FC Erzgebirge AUE, SV Viktoria Aschaffenburg, Union Edelweis Linz a Bottwartal Auswahl Benningen. Hralo sa každý s každým v skupinách, v ktorých zápas trval 15 minút bez výmeny strán. Zo skupiny postupovali dve najlepšie družstvá, ktoré sa vo vyraďovacej fáze (osemfinále) stretli s dvoma družstvami zo skupiny G.

Turnaj sme začali víťazne s družstvom Benningenu, ktorý sme zdolali jednoznačne 3:0 po dvoch góloch Olejníka a Riga. V ďalšom zápase sme nastúpili s proti silnému družstvu St. Gallen (neskorší víťaz celého turnaja), s ktorým sme remizovali 0:0. Zápas bol asi najkvalitnejší zo všetkých hraných, kde sme zohrali vyrovnanú partiu s najvážnejším adeptom na celkové víťazstvo. Nevyužili sme v tomto zápase niekoľko dobrých príležitostí, na čo sme mohli doplatiť, ale nakoniec sa zápas skončil spravodlivou remízou. V treťom zápase sme nastúpili proti rakúskemu Linzu, s ktorým sme taktiež remizovali 0:0, kde sme opäť doplatili na nevyužité šance, z ktorých sme mali skórovať. Štvrtým súper v skupinovej fáze bolo Nemecké družstvo AUE, ktoré sme porazili 1:0 gólom Marcinka. V tomto zápase sme boli jednoznačne aktívnejšie družstvo a chudobný výsledok nezodpovedá hernej prevahe nášho družstva. V poslednom zápase skupiny sme sa stretli s Aschaffenburgom, v ktorom sme už na značne premočenom teréne remizovali 1:1 po góle Suslova z pokutového kopu. Opäť sme nevyužili niekoľko sľubných príležitostí na zvýšenie náskoku, čo sa nám neskôr vypomstilo, keďže sme inkasovali gól po rýchlom útoku súpera. Nakoniec sme v skupine F skončili na 2. mieste za víťazným St. Gallenom so ziskom 9 bodov za 2 výhry a 3 remízy a skóre 5:1.

Osemfinálový žreb na prisúdil v boji po postup do štvrťfinále Nemecké družstvo SpVgg Unterhaching, ktorý vyhral skupinu G. Hralo sa 2 x 10 minút na ťažkom teréne, ktorý poznačil 3 dňový nepretržitý dážď. Napriek tomu, že súper bol miernym favoritom sme s ním držali krok v prvom polčase a v druhom sme boli lepším družstvom, z čoho vyplynul faul na nášho hráča a možnosť skórovať z pokutového kopu 5 minút pred koncom zápasu. Bohužiaľ náš exekútor pokutového kopu netrafil bránu a stav ostával nezmenený. Nakoniec z ojedinelej akcie súper prešiel do rýchleho protiútoku a po faule v našom pokutovom území dostal šancu skórovať z pokutového kopu. Aj keď pokutový kop nepremenili, keďže náš brankár loptu vyrazil z odrazenej lopty dostali loptu do našej brány. Záverečný tlak žiadaný efekt nepriniesol a súper sa tešil z víťazstva 1:0, čo nás mrzí o to viac, že sme boli lepším družstvom.

V boji o 9. – 16. miesto sme sa stretli s Nemeckým družstvom zvučného mena Hamburger SV, ktorý sme zdolali po pokutových kopoch 4:2. Úspešne realizovali pokutové kopy hráči Suslov, Jambor, Marcinko a Olejník. V konečnom boji o 9. miesto sme sa stretli s družstvom SSV Jahn Regensburg, ktorý sme zdolali opäť v rozstrele zo značky pokutového kopu 4:2. Tu úspešne realizovali svoje kopy hráči Suslov, Marcinko, Šoltis a Korba.

Ak by som to mal zhrnúť z pozície trénera, tak hodnotím tento turnaj ako veľmi dobrú skúsenosť pre mojich hráčov. Je potrebné sa konfrontovať s najlepšími družstvami vyspelých futbalových krajín, aby nám nastavili zrkadlo našej výkonnosti a môžem zodpovedne povedať, že naše družstvo nehralo druhé husle na tomto turnaji a pri troche šťastia mohlo pomýšľať na medailové umiestnenia. Tento turnaj nám odhalil nedostatky, ale taktiež ukázal, že v našom klube sa pracuje s mládežou na vysokej úrovni a sme konkurencie schopný s družstvami Európskeho formátu. Veď nechať za sebou družstvá ako sú Juventus Turín, Birmingham City FC, Hanover 96, GAK Graz, VfB Stutgart, Hamburger SV, Union Edelweiss Linz, Berlín, TSV 1860 Mníchov, Young Boys Bern, Paderborn, AUE, Kopenhagen, Zürich a ďalšie menej zvučné kluby z Nemecka, Rakúska a Talianska je v konečnom účtovaní celkom slušná vizitka našej práce.

Ďakujem hráčom za predvedené výkony a snahu dosiahnuť pri reprezentácii nie len klubu, ale aj celého Slovenska, čo najlepší úspech.  V neposlednom rade je potrebné poďakovať Futbalovej akadémii 1.FC Tatran Prešov a bývalému hráčovi Prešova a súčasnému reprezentantovi Martinovi Jakubkovi ako aj rodičom, ktorí sa podieľali na tom, že sme mohli vycestovať na takýto prestížny turnaj v dnešnej ťažkej finančnej situácii na Slovensku.

Ďakujeme za podporu a veríme, že naši mladí hráči budú v budúcnosti dôvodom, pre ktorý bude o futbal v Prešove ešte väčší záujem ako je tomu teraz.

Spracoval: Patrik Durkáč, tréner 1. FC Tatran Prešov U13

Zdieľaj