Zo 14. ročníka Fragaria Cup-u dve zlatá a jedno striebro

Mladé nádeje prešovského Tatrana si zo 14. ročníka prestížneho medzinárodného futbalového turnaja Fragaria Cup v Prešove odniesli tri cenné kovy. O víťazstvá sa postarali chlapci v kategórii do 13 rokov ako aj dievčatá v jedinej dievčenskej kategórii do 15 rokov. Smolná finálová prehra odsunula na strieborný stupienok najstarší výber 1. FC Tatran do 15 rokov. Tesne za medailovými pozíciami na 4. mieste skončili hráči tímu U14.

Najviac radosti mali okrem dievčat, ktoré vyhrali turnaj v konkurencii Šale a Humenného, pochopiteľne najmä hráči tímu U13, ktorí obhájili minuloročné víťazstvo. „Vnímame to rovnako ako minulý rok. Teší ma, že sme sa za ten rok výkonnostne posunuli ešte vyššie. Turnaj sme prešli suverénnym spôsobom. Jednoznačne sme predvádzali najkonštantnejšie výkony, aj herný prejav bol na vysokej úrovni. Aj skóre 57:1 hovorí za všetko a najmä o tom, že sme úplne zaslúžene vyhrali tento turnaj. Aj keď možno by mohol podľa výsledkov niekto povedať, že úroveň turnaja klesla, ja si myslím, že to my sme sa posunuli dopredu a chlapci si už zvykli na herný systém, ktorý hráme. Bolo k dispozícii 20 vyrovnaných chlapcov, z ktorých každý dostal možnosť si zahrať. Nebolo to teda o jednom chlapcovi, ktorý dáva góly, ale zvíťazila tímová práca, na ktorej sme celú dobru pracovali a som rád, že nám rastie silná kategória v dresoch 1. FC Tatran Prešov,“ hodnotil vystúpenie svojho tímu tréner Patrik Durkáč a pokračoval: „Myslím si, že táto kategória si zaslúži takéto vyvrcholenie sezóny. Je to v podstate vyvrcholenie našej dvojročnej práce s trénerom Novákom pri tomto tíme. Som rád, že sme tento cyklus ukončili víťazstvom na tomto turnaji a potvrdili, že táto kategória patrí dlhodobo k najlepším na Slovensku a vie uspieť aj v medzinárodnej konkurencii.“

Radosť mali po úspešnej obhajobe aj samotní hráči. „Tohto roku to bolo trochu ťažšie, boli silnejšie tímy ako pred rokom, no sme radi, že sme opäť vyhrali. Bolo dosť horúco, no mne sa hralo celkom dobre a aj sa mi darilo,“ prezradil kapitán tímu Tomáš Rigo, ktorý k celkovému triumfu prispel 11 gólmi. „Najťažšie bolo asi finále proti Užhorodu. Bol to konečne tím, ktorý iba nebránil, no boli sme lepší ako oni a zaslúžene sme vyhrali,“ dodal po finálovom triumfe 3:0.

Najlepším strelcom turnaja sa stal Stanislav Olejník, autor 14 gólov. „Prekvapilo ma to. Ale pomohlo mi päť gólov, ktoré som dal proti Kyjevu a štyri proti Bukurešti. V ostatných zápasoch som potom dával po góle – dvoch,“ prezradil ocenený hráč, ktorý si pochvaľoval aj úroveň turnaja. „Je to dobrý turnaj, sú tu dobré tímy, aj keď ich tento rok bolo menej. Oproti minulému roku sme to ale mali náročnejšie, súperi boli ťažší.“

 Sklamanie zo strieborných medailí naopak neskrývali hráči tímu U15, ktorí takisto obhajovali minuloročné zlato, no to im ušlo po finálovom penaltovom rozstrele s Humennňym (0:0, 2:4 pk). „Cieľom bola obhajoba titulu, bohužiaľ futbal sa hrá na góly, no vo finále sme ho nedali aj keď jednoznačne sme na turnaji dominovali. Vyhrali sme všetky zápasy, iba v tom poslednom sme nevedeli streliť gól počas celých 50 minút, a tak prišlo až k rozstrelu zo značky pokutového kopu. A tam sme zlyhali. Preto sme tento turnaj nevyhrali,“ zdôvodnil tréner tímu Marek Petruš. Aspoň čiastočnou útechou mohlo pre hráčov byť ocenenie Jána Bernáta ako najlepšieho hráča turnaja a Tibora Slebodníka, ktorý si vybojoval korunku kráľa strelcov.

 Z ostatných tímov sa štvrťfinálovým sitom do bojov o medaily neprepracovali hráči z bieleho tímu U8, ktorí stroskotali na neskoršom finalistovi – lotyšskom FK Tukums 2000. Štvrťfinálovú prehru utŕžil aj bieli tím U12, ktorí podľahol bronzovým medailistom z LPS Arad tesne 0:1, pričom Róbert Kaľavský bol aspoň vyhlásený za jednu z hviezd turnaja. Spomedzi osmičky najlepších si cestu do semifinále nenašli ani chlapci U11, ktorých ďalej nepustil tím Karpaty Ľvov II až po rozstrele zo značky pokutového kopu (0:0, 3:4 na pk).

(ik)

Zdieľaj