Hirka: Verím, že sa situácia čoskoro zmení a Tatran bude stúpať v tabuľke

Hirka_VZ3_7764Kristián Hirka je mladý, 21-ročný, talentovaný prešovský odchovanec. V drese našej juniorky sa v 5.kole doma blysol štyrmi gólmi do siete Bardejovskej Novej Vsi. Po takomto výkone sme si nemohli nechať ujsť príležitosť „Hyresa“ trochu vyspovedať, ešte pred stretnutím vo Veľkých Revištiach.

Vo svojom poslednom zápase juniorky si skóroval 4x do siete Bardejovskej Novej Vsi, k čomu ti úprimne blahoželám. Ako si spomínaš na gólové situácie? Koho by si považoval za najväčšieho „ťahúňa“, ktorý k týmto gólom prispel?

Ďakujem. Pri prvom góle to bola pekná akcia, ja som to už len doklepol do prázdnej brány. Pri druhom som išiel sám na bránu. Vystrelil som krížnu strelu okolo brankára a skončilo to v sieti. Pri treťom góle, to som šiel opäť sám na brankára hostí, ktorého som obišiel a zakončil do prázdnej brány. Pri mojom poslednom zásahu som si nabehol na dobrý center a hlavou som zakončil na prvú tyč. Nijako som nevymýšľal, snažil som sa len dobre trafiť loptu. Veľkú zásluhu na nich má „Krali“ (Slavo Kraľovič), ktorý mi prihral na väčšinu gólov v tomto zápase, aj v sezóne.

Ako sa cítiš v úvode sezóny? Dalo by sa povedať, že si vo forme?

Cítim sa veľmi dobre. Ešte je len úvod sezóny, takže to, či som vo forme, sa ukáže v ďalších zápasoch.  Hrám v každom zápase naplno a verím, že sa úspech dostaví.

Mladý futbalista má neraz ťažšie presadiť sa – aké to bolo pri rôznych výmenách a hosťovaniach, ktoré si absolvoval? MŠK Žilina, Michalovce, Liptovský Mikuláš ? Čo ti priniesli?

Najviac mi dali 3 roky strávene v tíme MŠK Žilina, čo sa týka môjho doterajšieho pôsobenia. Funguje to tam na vysokej, profesionálnej úrovni, už od žiackych tímov. Žilina má najlepšiu akadémiu na Slovensku, čo môžeme vidieť na počte hráčov hrajúcich v A-tíme , a hráčov posunutých, či predaných do kvalitnejších tímov, viď Škriniar – Sampdoria Janov, Mihalík – Slavia Praha, a ďalší.

V Michalovciach som smeroval do U19, takže to už bola taká príprava na mužský futbal. Prvý polrok ma zabrzdilo zranenie. V druhom polroku to už bolo po zdravotnej stránke lepšie, ale neprichádzali očakávané výkony a pochopiteľne nenastalo pokračovanie v tomto mužstve.

Do Liptovského Mikuláša som prišiel za trénera Juraja Sabola, ktorý ma trénoval ešte v prípravke Tatranu. Zo začiatku to vyzeralo dobre, ale po niekoľkých kolách nastala v Mikuláši trénerská zmena (Sabol odišiel do Senice, prišiel Šoltis – dnes tréner Michaloviec, pozn.), po ktorej som na ihrisko veľmi nedostával.

Každopádne mi všetky tieto kluby dali veľa a posunuli ma kariérne ďalej.

Aké si mal v týchto tímoch úlohy?

Do Žiliny aj Michaloviec som šiel ako útočník. Na Liptove som začal hrávať hlavne na kraji zálohy, iba zriedkavo som hral na „svojom“ poste – útok.

Predpokladám, že máš len tie najvyššie ciele. Ako sa vnímaš možnosť, že s touto formou by si si mohol pýtať miesto aj v „Áčku“, ktoré tak nutne potrebuje strelca.. ?
Vidíš sa v tejto pozícií v (blízkej) budúcnosti?

Dúfam, že mi tréner dá šancu aj v A-mužstve. Nebude ľahké sa presadiť, ale budem robiť všetko pre to, aby sa tak stalo. Budem sa snažiť a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Najbližšie sa stretnete s juniorkou vo Veľkých Revištiach, dúfaš v pokračovanie nastoleného trendu? Ako vidíš šance tímu? Budú to tri body?

V Revištiach to bude určite kvalitný zápas, keďže sú farmou Michaloviec. Za mužstvo môžem povedať, že na ihrisku necháme všetko, a pobijeme sa o 3 body. Úspešnejšie bude to mužstvo, ktoré bude mat väčšiu „chuť vyhrať“.

Čo hovoríš na postavenie Tatranu a jeho aktivity vo Fortuna lige? Ako hodnotíš náladu v kabíne?

Väčšina mužstva ešte len zbiera prvoligové skúsenosti, futbal je určite rýchlejší a kvalitnejší, ako v druhej lige. Verím, že sa to čoskoro zmení a Tatran bude stúpať v tabuľke. Nálada v kabíne je dobrá. Nikto nerobí vedu z momentálneho postavenia.

Ako vnímaš práce a udalosti ohľadom výstavby nového štadióna? Tešíš sa?

Samozrejme, že sa teším, ako každý hráč a fanúšik. Bolo by dobré, ak by sa na novom štadióne hrala prvá liga .

Keď sme už naznačili tú budúcnosť, najvyššiu súťaž čaká prestávka pre povinnosti reprezentačných celkov. Vieš si predstaviť seba v národnom drese?

Viem si to predstaviť. Je predo mnou ešte veľa práce a tvrdej driny, ale prečo nie?!

Ako bolo spomenuté, rozhovor prebehol ešte pred stretnutím vo Veľkých Revištiach. Kristián odohral len prvých 12 minút, zastavilo ho zranenie a nútené striedanie. Po pondelkových vyšetreniach sa však obavy nepotvrdili. O približne týždeň by sa už mohol zapojiť do tréningového procesu.

Držíme palce!


14202606_1282562358435223_8065345603176280067_nGólová situácia v zápase s Bardej. N. Vsou, Zdroj:Korzár

Zdieľaj