Koncoročný rozhovor s trénerom Jantekom (1.časť)

Tréner Miroslav Jantek bilancuje futbalovú jeseň

71103

1. FC Tatran Prešov, podobne ako ostatné tímy, uzavrel svoje pôsobenie vo futbalovom roku 2016 zápasom 19.kola Fortuna ligy. Náš tím sa nachádza na poslednom mieste súťaže, s rovnakým počtom bodov ako Senica, o jeden bodík má náskok ViOn zo Zlatých Moraviec. Aj napriek najvyššiemu počtu remíz všetko nasvedčovalo tomu, že Tatran sa nevyhne záchranárskym bojom. Po posledných dňoch je situácia úplne iná. Myjavský Spartak sa odhlásil z ligy, takže Prešov sa s vysokou pravdepodobnosťou objaví v nasledujúcej sezóne najvyššej súťaže.

Ako túto situáciu vníma náš hlavný tréner, čo si myslí o zvyšku ročníka, a hlavne, ako hodnotí jeseň? Chystá sa na zimu a jar niečo nové? Vypustí naše Á-čko sezónu? Alebo zabojuje o vyššie priečky a nápravu renomé?

Odpovede a ešte oveľa viac v nasledujúcich riadkoch.

Pán tréner, na úvod k aktualitám. Čo hovoríte na odstúpenie Myjavy?

V prvom rade je to veľmi negatívna správa. Odstúpením Spartaku stráca naša súťaž na svojom renomé, takáto situácia sa odohrala po prvýkrát v histórií, a to vrhá zlé svetlo na celú ligu. Okolnosti, ktoré k tomu klub doviedli, určite nebudem komentovať. Rozhodnutie je na kompetentných.
Na druhej strane je to pre nás pozitívna správa. Prešov si s najväčšou pravdepodobnosťou zahrá minimálne ešte na jeden rok Fortuna ligu. Samozrejme, môže to vyvolať pocit ľahostajnosti, ale to v žiadnom prípade nedopustím. Na chlapcov chcem už počas prípravy vyvinúť poriadny „trénersky nátlak“, aby bolo jasné, že súťaž ešte neskončila. Chcem, aby sme sa posúvali vyššie.

Teraz k súťaži. Ako hodnotíte celú jeseň? Prebrali ste taktovku po Stanislavovi Vargovi, zaznamenali sme menej prehier, ale výhra akoby bola zakliata…

Do práce Stanislava Vargu by som nerád vstupoval. Každý z nás chce vyhrávať, čo u trénera Vargu určite nebolo inak. Chcel som nadviazať na dobré výsledky, či už obrat s Ružomberkom, alebo remíza s Trenčínom i Slovanom…
Ako som už v rôznych médiách a rozhovoroch spomínal, k výbuchu na pôde Zlatých Moraviec sa vyjadrovať nebudem. To bola proste katastrofa. Okrem tohto zápasu nemám chlapcom, čo sa prístupu k stretnutiam týka, čo vytknúť. Hnevá ma výsledok z Moraviec, aj remíza doma s Myjavou bola sklamaním, chceli sme vyhrať. Malá strata koncentrácie po strelenom góle, a bolo vyrovnané. Chlapci to ale nevzdali, po bojovnom výkone zvládli zápas na pôde Podbrezovej a dokázali, že v Prešove je potenciál, na ktorom môžeme stavať do budúcna.
Jednoznačne je potrebné zapracovať na kvalite mužstva aj našej hry.

FOTO: Tréner Jantek v drese 1. FC Tatran.
V popredí aj Maroš Ferenc, aktuálny hrajúci tréner brankárov 🙂

15045480_10211325761842442_1875972108_o

V tabuľke sme na poslednom mieste. Myslíte si, že postavenia tímov sú adekvátne? Nachádzajú sa kluby na pozíciách, ktoré si zaslúžia, alebo ste očakávali niekoho vyššie/nižšie?

Tabuľka je vierohodná. Žilina je na vrchole zaslúžene. Aj keď sa jej po odchode Myjavy ukrojí z náskoku, je vidieť výsledky trojročného budovania tímu s jasnou víziou. Trefné zásahy do kádra, snaha nenarúšať kvalitu kabíny. V kombinácií s jej výsledkami je naša domáca remíza s MŠK naozaj skvelý výsledok. A to sme 15 minút do konca siahali na tri body.
Podbrezová = podobný príbeh. Je vysoko pravdepodobné, že Železiari sa budú tešiť z pohárovej Európy, bez nejakých drahých ligových hviezd v zostave. My sa od nich môžeme len učiť. Netreba hrať len na seba a svoje ego, treba bojovať za Tatran a jeho posun v tabuľke. Klub s takým menom patrí minimálne do prvej päťky súťaže.
Stred tabuľky je vyrovnaný, Michalovce, Ružomberok, Trnava. Bol by som veľmi rád, ak by sme sa mu dokázali priblížiť.
Senica a Zlaté Moravce nás na spodku tabuľky dopĺňajú, myslím, že právom. Seničania sa trápia, ViOn prežil znovuzrodenie až s príchodom nového trénera, Dunajská Streda sa vzďaľuje vďaka skvelým domácim podmienkam.
Nás pribrzdil najmä nevydarený vstup do sezóny, čo viedlo k nelichotivému postaveniu a vyššiemu tlaku na hráčov.

Čo sa týka naznačenej vízie na jar – Nehrozí strata motivácie, ktorá povedie k prehrám?
A naopak, v zápasoch so Slovanom a Žilinou chlapci prakticky nemali čo stratiť. Nebudú po odstúpení Myjavy opäť cítiť, že nemajú už o čo prísť, a prípadne hrať otvorenejší či odvážnejší futbal, ktorý prinesie body?

Jarná časť má svoje pre aj proti. Na jednej strane nám odpadá záchranárska povinnosť, čo je výhodou. Na strane druhej nesmieme zabúdať, že každý prehratý zápas má za následok stratu renomé. To si ako posledný celok tabuľky a najstarší futbalový klub rozhodne nemôžeme dovoliť.
Našu prípravu a výsledky chcem oprieť o dva dôležité piliere, prvým je maximálna zodpovednosť v prístupe k zápasom, druhý pilier pozostáva zo zvyšovania kvality herného prejavu s posunom v tabuľke. Poslední ostať nechceme. Základom nášho úspechu je zodpovednosť.

Takže čo od jari očakávate?

Jarná časť sezóny bude pre mňa skvelou prípravou na budúci ročník, spolu s budovaním kádra a zdokonalením nášho herného prejavu. Svoju víziu by som považoval za vydarenú, ak by sa nám postupom času podarilo dosiahnuť na pohárovú Európu, čo s prípadnou reorganizáciou Fortuna ligy bude o niečo reálnejšie (pozn. – o reorganizácií viac tu – sportky.zoznam.sk). Máme pol roka na zapracovanie ideálneho postupu pre dosiahnutie pozitívnych výsledkov, na ktorých chcem dlhodobo úporne pracovať. Teraz je chvíľa na správnu prípravu úspešného projektu.

Viac v druhej časti rozhovoru, už onedlho!

Zdieľaj