Koncoročný rozhovor s trénerom Jantekom (2.časť)

Tréner Miroslav Jantek bilancuje futbalovú jeseň

71103V prvej časti bilancovania sezóny sme sa s pánom trénerom Jantekom pozreli na jesennú časť, tabuľku Fortuna ligy a víziu pred jarnou časťou.

V dnešnom zhrnutí Vám prinášame informácie o zimnej príprave. Kedy štartuje? Aká bude jej hlavná myšlienka? A čo mládež či prípravné zápasy?

Skončila sa jesenná časť, chlapci teraz majú dovolenky. Čo a kedy ich s úvodom prípravy čaká?

V prvom rade chcem podotknúť, že posledným zápasom v Podbrezovej naša práca nekončí. Ešte po stretnutí sme absolvovali niekoľko tréningových jednotiek, chlapci majú teraz v spolupráci s odborníkom vypracovanú individuálnu silovo-kondičnú prípravu založenú na 16-dňovom cykle. Musíme ich mať v stopercentnej kondícií. Nie sme tímom, ktorý nakúpi 10 nových hráčov. Staviame na odchovancoch, Prešovčanoch, ktorí majú srdce na pravom mieste. Prešli si našou akadémiou a žijú so značkou Tatranu.

Kedy teda začína zimná fáza, a akú bude mať podobu?

Zimná príprava tímu sa oficiálne začne 9.1.. Jej podoba bude jasná – herná príprava, zlepšovanie taktiky, vylepšenie futbalových vlastností. Stavať chceme na vlastných hráčoch a náročnom futbale. Ako som spomínal, hráči si silu a vytrvalosť musia nahnať individuálne. Súťaž začína už v polovici februára, takže si nemôžeme dovoliť strácať čas.
Ťažký a tvrdý tréning vedie k zdokonaleniu a úspešnému priebehu súťaže. Taktiež sa pozeráme do budúcnosti. Ako som už povedal, jarná časť nám otvára cestu do ďalšej sezóny, preto je už teraz najvyšší čas makať na sebe. Chceme zaviesť maximálnu futbalovú „modernu“ vďaka dokonalejšej individualizácií tréningov. Starší hráč už nenatrénuje toľko ako mladý, lepšie povedané, toho tréningu nepotrebuje toľko ako dorastenecký nováčik.

Znamená „herná príprava“, že sa dočkáme vysokého počtu predsezónnych zápasov?

Nie. Nie som zástancom tejto teórie. Chcem sa sústrediť na zdokonalenie herného prejavu. Mám v hlave nejakú predstavu, ktorú chcem chlapcom vštiepiť. Jej základom je zvládnutie svojich povinností na ihrisku, hry a stanovenej taktiky. Pre mňa nie je dôležitý výsledok z veľkého množstva stretnutí, nevidím v tom zmysel. Po toľkých zápasoch by sme sa viac venovali regenerácií ako tréningom. Radšej sa budem dôkladne venovať tímu, kvalitný tréning sa neskôr odzrkadlí vo vytrvalosti i hernom prejave. Ideál je pre mňa 5-6 zimných duelov.

Viete už aký bude harmonogram zápasov?

Nuž, nie presne. Základnou myšlienkou bolo odohrať všetky stretnutia v Poprade, resp. Tatranskej Lomnici, aby sme sa prispôsobili čo najlepšie na budúce domáce prostredie. Po odstúpení Myjavy premýšľame o presunutí niektorých prípravných stretnutí do Prešova, preto je nutné nastaviť termíny, prípadne osloviť nových súperov. Chceme aby náš fanúšik, ktorý je najdôležitejší, bol aj počas zimy v spojení so svojím klubom. Dohodnuté boli napríklad stretnutia s Trnavou (7.2. v Poprade), VSS Košice či maďarským súperom (taktiež v Poprade). Akonáhle budeme vedieť presné miesta a časy, budeme fanúšikov okamžite informovať. Zoznam by mal byť známy v najbližších dňoch.
Čo sa týka súperov, bol by som veľmi rád za kvalitu. Chceme hrať s celkami ktoré nás preveria. Ak by sa nám podarilo osloviť družstvá z blízkeho zahraničia, napríklad Sparta, Slavia, poľské kluby, určite by som sa nepohneval.

Vráťme sa ešte k mládeži. Tatran je často hodnotený ako klub, ktorý sa opiera o odchovancov. Vy sám máte skúsenosť z trénovania v prešovskej akadémií, neraz spomínate dôležitosť domácej liahne talentov, čo ste dokázali aj ich angažovaním do zápasu v Podbrezovej (Špyrka, Grešák). Ako hodnotíte kooperáciu A-tímu s akadémiou? Je niečo, čo by ste chceli zmeniť?

V prvom rade je dôležité prehlbovanie spolupráce. Potrebujeme sa dostať na vysokú úroveň , vďaka ktorej bude zabezpečený prospech pre prvý tím či futbalová budúcnosť Prešova. Chalani v Podbrezovej neboli náhodne, tomuto rozhodnutiu predchádzal závažný výber. Koniec koncov, odohrali naozaj veľmi dobré stretnutie.
Na zmeny z mojej strany je trochu priskoro. Zásadné rozhodnutia je potrebné dosiahnuť na vyššej úrovni rokovaní. Z môjho športového pohľadu je dôležité, aby chalan, ktorý prekročil úroveň svojej vekovej kategórie, dostal príležitosť zdokonaľovať sa vo vyšších kategóriách. Nesmieme zabúdať ani na našu juniorku, v nej získavajú chlapci prvé skúsenosti s mužským futbalom. Je nutná jej záchrana v tretej lige.

Ako presne si predstavujete zapájanie mladých do procesov prvého tímu?

Bol by som rád, ak by sa do prípravy zapojilo 4-5 hráčov z U19. Získajú návyky a skúsenosť, ktorá sa stane konkurenciou pre stagnáciu starších hráčov. Dravosť spojená s kvalitnou výchovou musí družstvu priniesť motiváciu naďalej na sebe pracovať. V tomto roku však bude zapájanie dorastencov trochu opatrnejšie. Aj U19 a U17 sa musia udržať vo svojich súťažiach.
Prvoradý je však pre mňa A-tím, kto na sebe nezapracuje, ide dole, výkonnostne i psychicky. Tomu musíme kvalitnou prácou zabrániť.

Viac v tretej časti rozhovoru, už čoskoro!

Zdieľaj