Tatranisti v národnom drese, tentokrát už aj dievčatá

V priebehu mája došlo k núteným prestávkam v súťažiach žien a chlapčenskej U19. Na rade boli asociačné termíny, počas ktorých organizujú národné výbery rôzne priateľské zápasy a turnaje. Slovenský dres si už tradične obliekli hráči z našej „devätnástky“, no teraz mali svoje početnejšie zastúpenie aj dámy. K Laure Žemberyovej, ktorá to už dotiahla k SR WU19, sa pridali dve kolegyne, kľúčové hráčky nášho Tatrana.

Dievčatá – Slovensko WU17

Reprezentačný tréner výberu žien do 17 rokov Branislav Petrovič nominoval na turnaj UEFA Development v Bulharsku, v dňoch 15. až 21. mája 2017, trio zeleno-bielych dám – Lauru Žemberyovú, Stelu Semanovú a Kristínu Leškovú.

Na turnaji sa slečny stretli s húževnatými súpermi – domácim Bulharskom, Rumunskom a Macedónskom. Po dvoch výhrach a jednej nešťastnej tesnej prehre sa domov vracali so skvelým výsledkom, novými zážitkami a poriadnou skúsenosťou.

Zápasy

Rumunsko WU17 – Slovensko WU17 1:2 (0:2)

G: 63. Vladulescuová (11m) – 11. Dianišková, 20. Žemberyova

ŽK: Gologanová, Nagy,  Gašparovičová

Slovensko WU17: Betková – Planietová, Gašparovičová, Kratochvílová (58. Tesáková), Dianišková – Kaláberová, Niňajová (41. Boórová) , Ščasnárová (41. Mazuchová) – Semanová (34. Nagyová), Kovalíková (58. Patková), Žemberyová „K“

Branislav Petrovič (tréner Slovenska WU17): „Do turnaja sme vstúpili víťazne, dievčatá najmä v prvom polčase splnili všetky taktické úlohy, ktoré dostali. Vytvorili sme si množstvo šancí, predvedená hra mala veľmi dobré parametre. V druhej časti hry po prestriedaní kvalita upadla, ale bez problémov sme dosiahli víťazný výsledok.“

Bulharsko WU17 – Slovensko WU17 1:0 (0:0)

G: 75. Najdenova

Slovensko WU17: Lešková (74. Betková) – Tesáková, Planietová, Kovalíková, Srnková (40. Gašparovičová) – Bednárová (41. Nagy), Dianišková, Kaláberová – Harvilová (53. Niňajová) , Semanová, Boórová (41. Žemberyová)

Slovensko WU17 – Macedónsko WU17 4:0 (1:0)

G: 20. Niňajová, 44. Kovalíková, 78. Žemberyová, 80. Nagy

ČK: 80. Betková

Slovensko WU17: Lešková (41. Gašparovičová) – Srnková, Kovalíková, Kratochvílová, Bednárová – Niňajová (63. Nagy), Pátková (60. Semanová), Ščasnárová (41. Žemberyová) – Mazuchová, Boórová (41. Betková), Harvilová

Hlas po zápase

Branislav Petrovič (tréner Slovenska WU17): „V zápase sme dominovali, hrali sme veľmi dobre, organizovane v defenzíve, vytvárali sme si množstvo šancí, ktoré sme v druhom polčase dokázali premeniť. Hráčky podali solídny výkon. Tento turnaj hodnotím z pohľadu nášho herného prejavu ako vydarený.“

Vyjadrenia našich hráčok

1 – Ako hodnotíš svoje individuálne výkony? Si s nimi spokojná?
2 – Čo hovoríš na kvalitu turnaja a na možnosť obliecť si národný dres?
Kristína – Tri polčasy, trikrát čisté konto… nenudila si sa? 😉
Laura – Tri zápasy, dva góly, v prvom dueli navyše kapitánska páska, cítila si väčšiu zodpovednosť?

Stela Semanová:
1. Myslím si, že sa vždy dá zahrať aj lepšie, ostatné musí posúdiť tréner.
2. Som rada že som mohla hrať v reprezentačnom drese, pretože je to taktiež pre mňa česť, každý odohraný zápas mal svoju kvalitu, nie len čo sa týka hry ale aj s ohľadom na súperky.

Laura Žemberyová:
1. Som spokojná so svojim výkonom, aj keď vždy to môže byť ešte lepšie.
2. Obliekať národný dres je pre mňa veľká česť. Som rada, že môžem reprezentovať našu krajinu. Zápasy boli kvalitné, ale aj rôzne. Najmä zápas proti domácemu Bulharsku, kedy rozhodcovia hrali veľkú rolu, pretože po našom získaní lopty od súpera hneď odpískal faul proti nám. Ale po odohraní všetkých zápasov sme získali šesť bodov z deviatich a to nám zaručilo druhé miesto.
3. Som rada, že som mohla tímu pomôcť strelenými dvomi gólmi, najmä v prvom zápase, kedy sme vyhrali tesne 2:1, aj keď sme mali väčšinu zápasu loptu na našich kopačkách. Keď som nastupovala na zápas s kapitánskou páskou na ruke, bola to pre mňa veľká zodpovednosť. Zo začiatku som sa toho bála, ale neskôr som zistila, že sa nemám čoho báť. Myslela som len na to, aby sme hrali podľa pokynov trénera a aby sme vyhrali. A to sa nám aj podarilo, takže som veľmi rada, a za výkon ďakujem všetkým dievčatám.

Kristína Lešková:
1. Môj výkon ? Mohol byť aj lepší, ale na turnaji som dala zo seba všetko čo som mohla.
2. Turnaj bol veľmi dobrý a zaujímavý. Hrali sme proti veľmi dobrým súperom, zachytala som si super, som veľmi rada že som si mohla zahrať na takomto turnaji. Som veľmi rada a poctená, že som si mohla obliecť národný dres.
3. Pred zápasom bolo mojím cieľom nedostať žiaden gól a splnilo sa mi to. Chcela som podržať tím a nesklamať nikoho. Dala som do každého zápasu všetko čo som mohla. Nudiť som sa nenudila, keďže súperky boli veľmi kvalitné, asi najviac som si zachytala proti Bulharsku, to bolo najviac aktívne.

Dorastenci – Slovensko U18

Chlapci si to tentokrát namierili na Panda Cup do ďalekej Číny. Slovensko tu pred dvoma rokmi obsadilo 2.miesto, preto boli očakávania domácich organizátorov v ich pozvánke na turnaj veľké. V ceste za obhajobou tohto úspechu mali národnému výberu pomôcť až štyria hráči 1. FC Tatran Prešov:
Adrián Slančík, Matej Grešák, Jozef Špyrka a Michal Kraľovič.

Navyše, z trénerskej lavičky všetko dirigoval Marek Petruš, tréner našej U19-tky a asistent reprezentačného trénera.

Chlapcom sa to nakoniec podarilo. Po skvelých výkonoch a napínavých zápasoch si domov odniesli strieborné medaily a krásnu trofej.

Zápasy

Slovensko 18 – Irán 18 3:2 (1:1)

Góly: 40. Kraľovič, 52. Grešák, 68. z 11 m Vician – 15. a 49. Ghaderi
ŽK: Kraľovič, Vician, Rymarenko
Rozhodovali: Tangshunqi (Čína) – 534 divákov
Slovensko 18: Valach – Ducár (46. Kružliak), Špiriak, Vaško (82. Kudlička), Madleňák – Filinský, Kozlovský – Kraľovič (73. Chobot), Vician, Grešák (73. Guláš) – Špyrka (37. Rymarenko)

Milan Malatinský (tréner Slovenska 18): Tešíme sa z víťazstva nad silným súperom a z dobrého vstupu do turnaja. V úvodných 25 minútach bolo v našej hre veľa nepresností, viazla kombinácia a vyrobili sme viaceré chyby v defenzíve. Po prestávke sa tempo hry zvýšilo, skvalitnila sa naša organizácia hry v defenzíve i v ofenzíve. Pozitívom sú tri strelené góly a fakt, že hoci sme dvakrát prehrávali, dokázali sme otočiť výsledok v náš prospech. O dva dni nás čaká náročný duel s Maďarskom, ktoré vysoko zvíťazilo nad Čínou, takže sa potrebujeme dobre pripraviť.“

Slovensko 18 – Maďarsko 18 0:3 (0:2)

Góly: 18. Szabo-Mate, 43. Kiss, 80. Stoiacovici
ŽK: Špiriak, Madleňák, Sluka – Harangózo

Slovensko 18: Slančík – Chobot (58. Grešák), Sluka, Guláš (67. Kružliak) – Vician, Kudlička (46. Filinský) – Madleňák (67. Ducár), Špiriak, Kopas, Kozlovský – Kraľovič (88. Rymarenko)

Milan Malatinský (tréner SR 18): „Naša štrnásťzápasová séria bez prehry sa skončila v tomto stretnutí krutou prehrou. Súper potrestal každú jednu chybu v defenzíve a v ofenzíve, z našej strany bolo malo dôrazu v zakončení a menšia kvalita v predfinálnej a finálnej fáze. O dva dni nás čaká posledný zápas na turnaji s domácou Čínou, v ktorom chceme jednoznačne odstrániť chyby v defenzíve a byť efektívny v zakončení, aj keď vieme, že nás čaká kvalitný súper.“

Slovensko U18 – Čína U18 1:0 (0:0)

G: 70. Kraľovič
Slovensko 18: Valach – Kozlovský, Kopas, Špiriak, Madleňák (46. Chobot)– Filinský – Kraľovič, Beďatš (67. Kudlička), Guláš (86. Vaško), Sluka – Vician (89. Kružliak)

Hlas po zápase
Milan Malatinský (Slovensko 18): V poslednom zápase na turnaji sme si víťazstvom nad domácou Čínou zabezpečili konečné 2. miesto. V tomto stretnutí si obe mužstvá vypracovali dosť šancí, do 20. minúty sme mali my dve vyložené, v oboch prípadoch sa Vician gólovo nepresadil. V úvode druhého polčasu mal navrch domáci tím, potom sme však prebrali iniciatívu my, po peknej krídelnej akcí strelou k žrdi Kraľovič otvoril skóre. Súper sa snažil o vyrovnanie, čo nám ponúklo viaceré brejkové situácie, ktoré sme nedotiahli do konca, ale naše víťazstvo je zaslúžené. Myslím si, že sme vzorne reprezentovali Slovensko.“

Vyjadrenia našich hráčov

1 – Ako hodnotíš voje výkony?
2 – Ako hodnotíš úroveň turnaja?
3 – Pomaličky sa napľňa váš čas v osemnástke, pobijete sa aj o miesto v U19?
4 – Čakali ste, že budeme mať v Číne päťnásobné zastúpenie? (4 hráči + Tréner)

Jozef Špyrka:
1. V prvom zápase v 37. minúte som sa zranil, čiže veľmi ich hodnotiť nemôžem, keďže veľa som toho nenahral.
2. Úroveň turnaja bola vysoká, štyri kvalitné svetové mužstvá na krásnom štadióne, som rád, že som mohol byť súčasťou tohto turnaja.
3. Určite áno, blížia sa krásne zrazy a hlavne dôležitá kvalifikácia v Turecku na Euro 2018, na ktorú sa veľmi teším a urobím všetko pre to, aby som sa na ňu dostal.
4. Nie je to veľmi vídané, no je to super, že za náš klub dokážeme reprezentovať našu krajinu v takom počte.

Adrián Slančík:
1. Myslím si, že vzhľadom na to, že som odchytal na turnaji zápas, a to iba proti víťazom turnaja Maďarom, ktorý sme prehrali 3:0, si myslím, že som mohol podať lepší výkon a nevyberať trikrát loptu zo siete.
2. Úroveň turnaja, dá sa povedať, že bola na najvyššej svetovej úrovni. Organizátori sa postarali naozaj o všetko a na nič nezabudli. My sme si odniesli z turnaja nie len pekné 2. miesto, ale aj nezabudnuteľný futbalový zážitok.
3. Myslím si, že každý hráč akejkoľvek kategórie má najväčšiu motiváciu dostať sa do reprezentácie a byť hrdý nato, že tam môže byť, makať stále tvrdo, aby tam aj zostal. Ja osobne by som chcel patriť do tohto ročníka v reprezentácií.
4. Nečakal som to, pretože na tento turnaj v Číne som bol v nominácií iba ako náhradník, ale dva dni pred odchodom mi zavolal tréner a povedal mi, že idem. Takže preto som to vôbec nečakal.

Matej Grešák:
1. So svojimi výkonmi som tak povediac spokojný. Podarilo sami opäť dať gól a pripísať si asistenciu, a to práve „Kraľovi“. No mrzí ma posledný zápas, ktorý som neodohral kvôli zraneniu.
2. Turnaj bol náročný, čo sa týka tímov aj podmienok, keďže tam bolo dosť horúco, spolu s nejakým časovým posunom. Som rád, že som sa ho mohol zúčastniť.
3. Áno, som pripravený a odhodlaný drieť, aby som mohol byť súčasťou reprezentácie U19.
4. Tak povediac áno, sme radi že sme mohli zastúpiť náš klub až takýmto vysokým počtom účastníkov.

Michal Kraľovič:
1. Svoje výkony hodnotím celkom kladne, vo všetkých troch zápasoch som nastúpil v základnej zostave. Navyše som si pripísal asistenciu na „Grešov“ gól a dva góly som ešte sám dal. V poslednom zápase to bol rozhodujúci zásah na 1:0 proti Číne, ktorý rozhodol o našom 2. mieste.
2. Turnaj bol veľmi kvalitný, aj čo sa týka klubov, ktoré na ňom učinkovali, ale takisto aj organizáciou, ktorá bola skvelá. Určite to bol najlepšie zorganizovaný turnaj, ktorého sme sa všetci doteraz zúčastnili.
3. Samozrejme, že budeme všetci makať, aby sme mali svoje miesto aj v „devätnástke“, tam bude ešte väčšia motivácia, v podobe kvalifikácie na ME v Turecku
4. Určite sme radi, že sme išli v tak hojnom počte. Aďo sa dozvedel, že ide až na poslednú chvíľu. Nominácia na každý zraz je pre nás cťou a potešením, tentoraz to bolo o to lepšie, že sme tam boli až piati.

Zdieľaj