Výsledky akadémie z 23. týždňa

V dnešnom prehľade sa pozrieme na to, ako zakončili dorastenci sezónu, ženy začali baráž o účasť v najvyššej slovenskej súťaži, či posledný zápas hráčov U15 pred bojom majstrovský titul.

Ženy

1.zápas baráže o postup

1.FC Tatran Prešov-ženy – MFK Ružomberok 1:2 (1:1)
Góly: 40´Gumanová – 14´Petercová, 56´Droppová
ŽK: Gumanová, Semanová – Zigová, Brtková, Konfálová
V 83. minúte nepremenila Semanová pokutový kop.

Zostava
Lešková – Bačová, Gumanová, Žemberyová, Semanová, Macková „K“, Smalcová, Sedláková, Verčimáková, Vranková, Knišová

Hodnotenie trénera
Marek Semančík: „Celá sezóna smerovala k vyvrcholeniu, a to ku kvalifikačným bojom o postup do 1. ligy žien. Za súpera v prvom kole tejto kvalifikácie sme dostali tím z Ružomberka. Veľmi dobre sa navzájom poznáme, či z turnajov a prípr. zápasov, či dievčatá z reprezentácie. Úvod zápasu patril Ružomberku, keď naše hráčky nechali Ružomberčankám príliš veľa priestoru, z čoho rezultovali priame kopy. Po rohovom kope v 14. minúte sa menil stav – 0:1. Po tomto góle naše dievčatá ožili a na trávniku bol len jeden tím. Dievčatá jazdili hore dole, dobre kombinovali. Toto boli rozhodujúce minúty zápasu. V priebehu piatich minút rozhodca odignoroval dva pokutové kopy. Stav sa predsa len menil, keď po rohovom kope sa presadila Gumanová – 1:1. Cez polčas sme si povedali, že ak takto vydržíme, tak sa nemáme čoho báť. Dievčatá v druhom polčase tlačili súpera, výsledkom bol nádherný priamy kop kapitánky Mackovej, ktorý bravúrne vyrazila na rohový kop ružomberská brankárska jednotka Beťková. Počas nášho tlaku prišiel skrat v obrane, kedy naša brankárka nepochopiteľne zle rozohrala loptu na kopačky súpera a ten sa strelou do prázdnej brány ujal vedenia. Tento moment zlomil naše dievčatá a na dlhé minúty sme si nevedeli prihrať. Dievčatá sa však v závere zápasu zmobilizovali a po samostatnom úniku Žemberyovej a následnom faule sme mali možnosť pokutového kopu. Loptu si na biely bod postavila Semanová, ale v rozhodujúcej chvíli zaváhala, keď loptu napálila do brvna. V posledných sekundách sme ešte mali nebezpečný priamy kop, ale stav sa nemenil. Sme smutní, právom si dievčatá po hvizde rozhodcu aj poplakali. Zápas podľa môjho názoru ovplyvnil rozhodca a aj naše zlyhania, keď sme si sami dali dva góly a naša šance sme nevyužili. Musím však uznať aj kvalitu súpera, jeho nasadenie a futbalové umenie. Celkové nasadenie v zápase bolo na top úrovni, čoho výsledkom je päť žltých kariet, množstvo súbojov a pekné akcie. Túto bitku sme prehrali, ale ešte nás čaká druhý kvalifikačný zápas s NMŠK Bratislava 18.06., ktorý sa odohrá v Nemšovej a my veríme, že ešte môžeme snívať náš sen o postupe medzi elitu.

U19

26.kolo

FC Nitra – 1.FC Tatran Prešov 1:2 (0:0)
Góly: 90´Fábry – 47´Grešák, 87´Pavúk
ŽK: Gužík, Macho, Koša – Haščák, Pavúk
V 35. minúte nevyužil domáci Tkáč pokutový kop.
V 87. minúte nevyužil náš Pavúk pokutový kop.

Zostava
Slančík – Šimko, Grejták, Haščák, Župa – Boloca, Adam , Pavúk – Kočiško (70. Vojtaško), Kraľovič, Grešák (82. Špyrka)

Marek Petruš: „V poslednom súťažnom stretnutí sme nastúpili proti už istému víťazovi dorasteneckej ligy U19 FC Nitra. Do zápasu sme išli s cieľom potrápiť najlepšie mužstvo v súťaži, pretože aj my sme mali možnosť ešte skončiť v tabuľke na medailovom konečnom 3.mieste (3. Slovan 42, 4. Prešov 41, 5. Ružomberok 39, 6. Žilina 38). V prípade našej výhry a prehry alebo remízy Slovana v Dunajskej Strede. Zápas mal veľmi dobrú úroveň, som nesmierne rád, že sme ukázali početnej diváckej kulise veľmi dobrý herný prejav. Domácich sme zaskočili, snažili sme sa hrať aktívnym spôsobom (vysoké napádanie). Už v úvodnej desaťminútovke sme zahodili dve vyložené gólové šance. Domáci si v prvom polčase vytvorili dve dobré strelecké príležitosti, ktoré spoľahlivo vyriešil brankár Slančík. V 35. minúte stretnutia mali možnosť domáci otvoriť gólový účet stretnutia, lenže Slančík pokutový kop chytil. Bola to veľká vzpruha do ďalších minút stretnutia, cez polčas v kabíne bolo na hráčoch badať veľké odhodlanie zabojovať o víťazstvo, to sa prejavilo hneď v úvode druhého dejstva. Rýchlu brejkovú situáciu zakončil pekným gólom Matej Grešák. Domácich gól zaskočil, na ihrisku sa začalo viac iskriť. Naše mužstvo predvádzalo asi najlepšie úseky hry v danom ročníku, boli sme nebezpečný pre domácu bránu, vytvorili sme si opäť viacero gólových príležitostí, ktoré sme nepremenili, dokonca sme napálili aj brvno a tyč. V defenzíve sme pracovali spoľahlivo, bez vážnejšej chybičky. Rozhodujúci moment prišiel v 87 minúte stretnutia, keď Kraľovič dlhým pasom našiel ideálne Pavúka, ktorý v pokutovom území vyzvŕtal domáceho obrancu, ten ho následne fauloval. Nasledoval pokutový kop, ktorý na dva razy Pavúk premenil – 0:2. V 90. minúte domáci znížili parádnym gólom z priameho kopu na konečných 1:2. Trvalo veľmi dlho, asi 20 minút, kým sme sa dozvedeli veľmi radostnú správu, že Slovan prehral s DAC, čo znamenalo pre naše mužstvo konečné výborné 3. miesto v 1. lige U19. Chlapcom patrí veľké poďakovanie, nielen za výborné posledné vystúpenia v lige (5 výhier v rade!), ale predovšetkým za tvrdú prácu, ktorú som si vyžadoval počas celého ročníka. Predsezónnym cieľom bolo vyhnúť sa bojom o záchranu.

U17

26.kolo

1.FC Tatran Prešov – FC Nitra 2:1 (0:0)
Góly: 52´Kolivoška, 80´Švec – 59´Kováč

Zostava
Paluba – Strachan, Ondrej, Dzuričko, Maguľák (75. Juda) – Prusák, Kolivoška, Múdry, Štefaník, Stach – Švec

Stanislav Varga: „Do zápasu sme nastúpili s veľkým odhodlaním potvrdiť víťazný zápas z Ružomberka. Dovolím si tvrdiť, že až na prvých desať minút druhého polčasu sme počas celého zápasu boli lepším družstvom. Po bezgólovom polčase nás do vedenia poslal Kolivoška, ktorý dokopával loptu do brány po štandartke. O pár minút neskôr po vydarenom brejku súper vyrovnal na 1:1. V poslednej minúte po priamom kope súpera Strachan vybojoval loptu pred našim pokutovým územím a finálnou prihrávkou poslal do úniku Šveca, ktorý na dvakrát prekonal brankára hostí a rozhodol o konečnom skóre. Chlapci hrali počas celého zápasu s veľkým odhodlaním vyhrať a sme radi, že sa nám to podarilo. Chlapcom blahoželáme…“

U16

26.kolo

1.FC Tatran Prešov – FC Nitra 1:2 (0:0)
Góly: 58´Gladiš – 55´60´(p.k.) Danek

Zostava
Minár – Švab, Sova, Klepsateľ, Ličák (55. Šellong) – Ficko, Luterán – Gladiš, Jopek, Ivanecký – Sabol

Stanislav Baran: „Súper strelil dva góly a my len jeden, preto sme prehrali.“

U15

8.kolo nadstavby

MŠK Žilina – 1.FC Tatran Prešov 2:0 (1:0)
Góly: 26´Škrteľ, 49´Capko

Zostava
Spodniak (36. Šimko) – Timko, Barkáč (52. Piliar), Štofan, Volák (36. Jurčišin) – Olejár, Hurný, Jamobor – Kaňuch (47. Olejník), Suslov (61. Korba), Jendrek

Patrik Durkáč: „Zápas v Žiline sme brali ako prípravu na blížiaci sa finálový turnaj MSR U15 v Poprade. Príležitosť dostali všetci hráči. Sústredili sme sa na obrannú fázu hry s cieľom rýchleho prechodu do útoku po zisku lopty. Súper využili dvakrát slabý dôraz pri štandardných situáciách (rohových kopoch) a skóroval. Naopak my sme si vypracovali niekoľko dobrých príležitostí, ktoré však zmaril dobre chytajúci domáci brankár. V držaní lopty bol náš súper lepší, ale my sme boli nebezpečnejší z protiútokov. Ak chceme byť úspešní, musíme využívať ponúknuté príležitosti, pretože bez gólu sa zápas vyhrať nedá. Musíme sa pripraviť na finálový turnaj a súboje s najlepšími družstvami v tejto kategórii.“

U14

MŠK Žilina – 1.FC Tatran Prešov 5:1 (4:1)
Góly: 6´9´24´58´Šoška, 11´Dubec – 48´Sabol
V 24. minúte Krištof nepremenil pokutový kop.

Zostava

Riják (36. Šoltés) – Didik, Guľaša, Krištof, Chovanec – David, Horvát – Švec (40. Tkáč), Terezka (36. Kandala), Kaľavský – Sabol

Radoslav Kačala: „V značne oslabenej zostave sme v Žiline podali výkon dvoch rozdielnych polčasov. V úvode zápasu sme sa v zadných radoch dopustili hrubých individuálnych chýb a domáci nás za ne chladnokrvne potrestali. Postupne sa hra vyrovnala, mala svoju dynamiku, nasadenie v súbojoch a šance sa po pekných herných kombináciách začali objavovať na oboch stranách. V 21. minúte zápasu sa pekne individuálne presadil v súperovom pokutovom území Švec, ktorý bol následne faulovaný, ale ponúknutú príležitosť na zníženie z pokutového kopu Kaľavský nevyužil. V 24. minúte sme po nedorozumení Guľašu a Rijáka inkasovali štvrtý,veľmi lacný gól. Do druhého polčasu sme nastúpili s dvomi zmenami v zostave a na našej hre to bolo naozaj cítiť. Kandala priniesol do našej hry väčšiu istotu, kreativitu a navýšil aj kvalitu útočných herných kombinácií. Naozaj veľkú kvalitu a istotu do zadných radov priniesol postavou nie vysoký, ale výkonom v zápase veľký brankár Šoltés. Zlepšil sa náš pohyb bez lopty, dobre sme kombinovali a vytvorili sme si niekoľko veľmi dobrých príležitosti na skórovanie. Len samotný Sabol bol dvakrát v samostatnom nájazde na brankára, ale jen jeden krát ho dokázal prekonať. Napriek inkasovanému piatemu gólu po náhodnom odkope domácich a streleckej disponovanosti domáceho Šošku, ktorý ten gól domácich strelil, dovolím si tvrdiť, že v druhom polčase sme boli minimálne vyrovnaným súperom domácim, ba dokonca v istých časových úsekoch hry, sme domácich dostali pod dlhšie trvajúci tlak, s ktorým mali problémy vysporiadať sa.
Na záver našej spolupráce sa chcem chlapcom poďakovať za výkony v jednotlivých zápasoch, prístup k tréningu a popriať im veľa osobných aj kolektívnych úspechov. Som rád, že som vás spoznal a mohol s vami spolupracovať chlapci. Verím, že sa naše cesty ešte niekde, niekedy stretnú. Držím vám palce a prajem všetko dobré.“

U13

8. kolo nadstavby

Slavoj Trebišov – 1. FC Tatran Prešov 8:16 (3:4)
Góly FCT: Horvát 4, Štinčík 2, Špak 2, Sakala 2, Chmeliar 2, Baloga, Mrva, Wolf, Varguš

TURNAJ NOWY TARG

POĽSKO
Dátum: 8 – 11.6.2017
Účasť: 16 družstiev v dvoch skupinách
Počet zápasov: 9 zápasov – 2 x 20 minút
Hráči:
Šurima, Radačovský – Strachan, Spišiak, Jakubko, Tobiáš- Štefánik, Bilas, Nehila – Demjanovič, Ivanko

Najlepší hráč turnaja : Mikuláš Demjanovič
Prezentovali sme sa kolmou rýchlou a technickou hrou, s množstvom kreatívnych prvkov. Hráčov chceme pochváliť za predvedenú hru, aktivitu, hru jeden na jedného, kombinačnú hru, hrali sme so srdcom a kolektívne. Myslíme si, že na turnaji sme hrali najkrajší, najkombinačnejší a najkreatívnejší futbal.
Tréneri : Ondrík a Marchevský