S trénerom Miroslavom Jantekom o letnej príprave

Rozhovor k úvodu letnej prípravy

Už vyše týždňa pobehujú naši hráči po trávniku prešovského štadióna na Čapajevovej ulici. Do prípravy sa prvotne zapojilo 17 jednotlivcov, z toho dvaja na skúške. Dnes je káder o niečo širší, nastalo viacero zmien, dohodli sa nové prípravné zápasy… Preto sme sa obrátili na toho najpovolanejšieho – trénera Miroslava Janteka, aby nás informoval o tom, čo je nové.

Príprava

Pán tréner, ako hodnotíte úvod letnej prípravy?

Pozitívne. Mužstvo pracuje zodpovedne, hráči majú profesionálny prístup ku každej stránke tréningu. Verím, že v tomto nastolenom trende sa bude pokračovať. Zároveň sa nám vyhýbajú zranenia. Tí, ktorí boli dlhodobo zranení, Martin Luberda alebo Paťo Jacko, normálne trénujú s tímom. Možno u Maťa občas volíme aj nejakú úľavu z tréningu, ale zatiaľ zvláda záťaž k spokojnosti. Jediný kto má problémy je Peter Leško, včera sa objavil náznak problému s meniskom, tak uvidíme v akom stave to bude. Ale ináč je všetko zdravotne v poriadku, čo ma teší. Káder aj tím sa bude postupne rozširovať a budú postupne prichádzať hráči, ktorých si chceme otestovať, takže aj v tomto smere prebieha všetko postupne podľa plánu.

Káder

Posily

Spomínate káder, na skúšku prišli už od úvodného tréningu dvaja noví hráči, ako ich vnímate?

Prvým je Roland Černák, hrotový útočník, naposledy hráč Dunajskej Stredy, kde strávil tri roky. Z môjho uhla pohľadu ide o zaujímavého hráča a uvidíme ako budú prebiehať rokovania. Verím, že sa to dotiahne k úspešnému koncu, aby mohol pribudnúť do kádra.

Druhý je Adrián Leško z Michaloviec, ktorého poznáme. Uvidíme v akej forme sa ukáže v príprave a v zápasoch.

A čo ďalšie posily?

V tomto týždni prišli ďalší hráči. Je tu nám známy Tomáš Sedlák, ktorý naposledy hral v Michalovciach. O neho sme mali záujem už v zime, vtedy sa rozhodol inak, teraz je zatiaľ tu v tréningu. Takisto sa posúdi podľa výkonov v príprave.

Pribudol Goran Obradovič, srbský stopér, ktorý má potenciál na to, aby u nás mohol naďalej fungovať. Všetko je to potom už len otázka administratívy, dohodnutia sa s hráčmi a následnej réžie angažovania hráča do tímu.

Je tu aj Miljutin, ktorý pribudol do tréningu. S hráčmi trénuje Vilo Macko, ten skončil pôsobenie v exotickom Bangladéši. Dnes by sa mali taktiež zapojiť aj Martin BaranJozef Dolný, dobre známi prešovskému publiku. Tí boli naposledy v Poľsku, ale tam sa s nimi pravdepodobne nepočíta. Mám dojem, že kluby, v ktorých pôsobili, nedokázali naplniť predsezónne ambície a volia cestu obmeny kádrov. Ja ich v tréningu rád privítam. Uvidíme, skutočne, všetko je to len o komunikácií či dohode s hráčmi. Kto preukáže svojou výkonnosťou a motiváciou pre klub maximum, dostane šancu. Samozrejme budeme čakať aj na avizovaných afrických hráčov z Nigérie a Kamerunu. Zároveň sledujeme aj trh hráčov, ktokoľvek zaujímavý bude dostupný, toho budeme sledovať a snažiť sa poskladať ten tím tak, aby sme boli oveľa silnejší ako v minulej sezóne… To je celá podstata. Ako som po sezóne hovoril do rôznych médií, je tu zdravé jadro, ktoré potrebujeme oblepiť kvalitou na problémových postoch.

Tento proces bude prebiehať možno do prvého týždňa/polovice júla, kedy nás čakajú prípravné zápasy, ťažké zápasy, ktorý nám dajú tú pravú spätnú odozvu.

Odchody

Po príchode hráčov musí niekto aj logicky odísť. S kým do ďalšej sezóny fanúšikovia nemôžu rátať? Písalo sa o Kubusovi, Rolincovi, nahlas sa šuškalo o Dávidovi Leškovi…

Jakub Rolinc, Lukáš Kubus a Dávid Leško odišli. S prvými dvomi sme sa rozlúčili už skôr, Dávid Leško odchádza do Podbrezovej. Na Horehroní oňho prejavili záujem, Dávid akceptoval ponuku i podmienky, ktoré mu „železiari“ navrhli. Rozlúčili sme sa v dobrom, prajem mu len to najlepšie. Teším sa, že ostáva v najvyššej súťaži a neuprednostnil ponuky z nižších líg.

Sú na tréningu všetci hráči, alebo niekto chýba? Napríklad pre predĺženú dovolenku, zranenie…

Nie nie, všetci naši zmluvne viazaní hráči sa pravidelne dostavujú a v pohode sa pripravujú. Akurát Dávid Keresteš podstúpil operáciu prakticky ihneď po skončení minulého ročníka, ale nešlo o nič dlhodobé. Dávid mal nejakú vrodenú chybu, ktorú bolo treba riešiť operačne, teraz je už v individuálnom tréningu. Predpokladám, že v priebehu týždňa sa zapojí naplno k zvyšku kádra.

Dávid Keresteš na prvom tréningu

Prípravné zápasy

O prípravných zápasoch sa čo to okrajovo spomenulo. Existuje už nejaký komplexnejší harmonogram stretnutí, ktoré pred začiatkom sezóny odohráme?

Sú už zápasy, ktoré sú dané. V tomto smere sme postupovali zodpovedne k výberu súpera, čo niekedy nie je práve najľahšie. No ja stále trvám na tom, že Tatran Prešov má veľké meno a je istým zobrazením slovenského futbalového kultu. Či už u nás alebo v zahraničí.

1.7. Diósgyőr VTK – 1. FCT Prešov
účastník najvyššej maďarskej súťaže, hrať sa bude v Miškolci o 18:00

5.7. Perleťový pohár
Dukla Praha – 1.FCT Prešov, FC Vysočina Jihlava – 1.FCT Prešov
účastníci najvyššej českej súťaže, hrá sa v českých Žirovniciach

9.-10.7. zápas v štádiu riešenia, snaha o odohratie stretnutia v Prešove

14.7. 1.FCT Prešov – AEK Atény
štvrtý celok minulého ročníka gréckej ligy, v play-off si zabezpečil postup do ligy majstrov

hrať sa bude v poľskom meste Kielce

Môžete povedať o tom tajomnom zápase v štádiu riešenia viac?

Ide o atraktívneho súpera, ktorého meno budem konkretizovať až vtedy, keď sa všetko dotiahne do úspešného konca. Zatiaľ je to 50:50. V každom prípade sme dlžníkom prešovských fanúšikov. Riešime súpera, ktorý by mohol prilákať viac ľudí a chceme ten duel odohrať doma. Pre fanúšikov nie je ľahké cestovať do Popradu, ja to veľmi jasne vnímam. A to ani nemusíme spomínať na naše výsledky. Chceme im to začať vracať, pretože sme prešli zložitou etapou, ale verím, že v tej nasledujúcej sa začne klub aj hráčska kvalita dvíhať a dostane sa tam, kde by mala byť.

Mladíci

V rámci celého ročníka sa skloňovalo slovo „odchovanci“. Skúšali ste do tímu zapojiť viaceré mená (Špyrka, Grešák, Grejták…). Chlapci skončili s U19 na krásnom treťom mieste, viacerí deň po zápase naskakovali aj v drese béčka. Dáte im šancu? Budete v tom pokračovať?

Áno určite. S hráčmi z akadémie by sme radi rátali. Teraz im však nechávame kúsok voľna a oddychu od futbalu. Chlapci len minulý víkend ukončili pôsobenie v sezóne, U19 rozhodla o bronze výhrou na pôde majstrovskej Nitry, deň na to viacerí naskočili na zápas juniorky v Plavnici, takže musíme myslieť na ich regeneráciu. Niektorí už možno poškuľujú po skúškach v iných kluboch, možno majú iné ambície, to zatiaľ neviem posúdiť. Budeme s nimi rokovať, máme o ich záujem, hlavne o päticu Špyrka, Grešák, Slančík, Kraľovič, Župa. Ak budú mať záujem aj oni, začnú s nami v tréningu a bude to už na nich. Radi im ponúkneme profesionálne zmluvy, možnosť dostanú. Záleží len na nich, či majú záujem. Taktiež sú dôležité aj rokovania medzi A-tímom a Akadémiou, ale v tom problém nevidím.

S príchodom a záujmom o Černáka z DAC, spolu s chlapcami z našej Akadémie, by sa v tíme pohybovalo až 6 nedávnych reprezentantov Slovenska U19…

Áno presne tak. Chlapci si musia uvedomiť o čo hrajú. Ide o motiváciu, dostať sa do seniorského futbalu, vybojovať si miesto v národnom drese U20 či U21, ktorý teraz môžeme vidieť na šampionáte v Poľsku, kde je viacero hráčov aj priamo z našej ligy. Ide o ideálnu možnosť fungovať na najvyššej úrovni, v mužskom futbale, treba to využiť naplno. Chlapci si to musia v hlavičkách zvážiť, niekoľko možností už mali, určite ďalšie pribudnú, teraz ich necháme trošku vydýchnuť po náročnej sezóne.

Fortuna liga

Črtá sa postup Nitry, čo naňho hovoríte?

Pre nás by bol z pohľadu atraktívnosti určíte lepším súperom VSS. Derby, ktoré má svoj pravidelný náboj, zápasy s určitou hodnotou, no bohužiaľ, ja neovplyvním ekonomické záležitosti ani nemám kompetenciu sa vyjadrovať k detailom postupového diania. Mne osobne je len ľúto, že to Košice teda pravdepodobne nebudú.
Nitra však poctivo pracuje s mládežou, zodpovedne, aj s prvým tímom, takže sa určite máme na čo tešiť. Taktiež ide o ďalšiu tradičnú Slovenskú futbalovú baštu, ktorej bude svedčať účasť vo Fortuna lige.

EURO U21

Čo hovoríte na výkony a výsledky našich „Slovenských sokolíkov“ v Poľsku?

Samozrejme fandím im, robia skvelé meno nášmu futbalu, čo je veľmi podstatné, aj napriek včerajšej prehre. Dvíhajú renomé hráčom, trénerom aj celému slovenskému futbalu, ktorý to potrebuje. Myslím si, že nám vyrastá ďalšia skvelá generácia hráčov, čo je len k prospechu veci. Navyše, jednoznačne sa dvíha kredit ligy, síce viacero hráčov je zo zahraničných klubov, aj na Slovensku sa nájdu talenty, ktoré dokážu na prestížnom podujatí hájiť farby našej najvyššej súťaže.

FOTO: SITA, TASR

Zdieľaj