2. a 3. prípravný zápas: Dva penaltové rozstrely na Perleťovom pohári (+video)

Perleťový pohár

Počas sviatočnej stredy sme sa zúčastnili najstaršieho českého futbalového turnaja o Perleťový pohár, ten sa koná už pravidelne v Žirovniciach na Vysočine. Našimi súpermi boli FC Vysočina Jihlava a FK Dukla Praha. Hralo sa na 2×40 minút.

1. zápas

1.FC Tatran Prešov – FC Vysočina Jihlava 0:0, 3:1 pen.

ŽK: 64. Maduka (FCT)

Zostavy
Prešov: Slančík – Miliutin, Maduka, Dupkala, Kraľovič, Dzurík, Leško, Wiezik, Micherda, Trebuňák, Lénárt
Striedali: Petko, Jacko, Papp, Kačala, Grešák, Adekunle
FC Vysočina: Hanuš – Kryštůfek, Vedral, Opluštil, Písačka – Záviška, Nerad (60. Rosa), Vitásek (60. Šerý), Popović – Duba, Dvořák

Všeobecne mali viac zo zápasu hráči Jihlavy, najmä v prvom polčase. Prvé ohrozenie brány sme sledovali už v druhej minúte, Vedral poslal Neradov center nad brvno. Vo výbornej streleckej príležitosti sa ocitol o šesť minút Duba, Miliutinov teč poslal jeho strelu vysoko nad bránu. Na našej strane pôsobil veľmi dobre Kraľovič, no na prvú šancu si musel počkať. Medzitým hrozili hráči Vysočiny. V 17. minúte vnikol do šestnástky Nerad, dokonca na dvakrát skúšal prekonať Slančíka. Našťastie sa mu to nepodarilo. V 28. minúte to už vyšlo nášmu mladíkovi, Michal Kraľovič sa dostal do pokutového územia odkiaľ pálil tesne vedľa pravej Hanušovej žrde. Súper odpovedal najväčšou šancou zápasu, v 35. minúte si Záviška nabehol krásne za našu obranu, dobehol loptu skôr ako gólman Slančík, no jeho lob skončil len na brvne a späť v hre. Zvyšok súboja už ustál náš mladík. V závere polčasu pálil tvrdo Wiezik, no Hanuš bol pozorný.

V druhom polčase Tatran ožil. Hneď v úvode hlavičkoval po rohu Wizik tesne nad bránu. V 54. minúte skončil Adekunleho technický pokus tesne vedľa, a prakticky okamžite pálil aj Erik Streňo priamo do Hanuša. Na to odpovedal streleckým pokusom Nerad, no on ani Záviška o minútu neskôr sa nepresadili. Vo zvyšných dvadsiatich minútach zápasu sa strieľalo prakticky vždy len nad bránky oboch mužstiev. Z toho gól padnúť nemohol, a tak nasledovali penalty.

Hralo sa na tri série penált, potom rýchla smrť. Hneď v prvom pokuse trafil Šerý konštrukciu brány, čo našich chlapcov povzbudilo. Bez zaváhania sme premenili všetky tri pokusy a vyhrali.

2. zápas

1.FC Tatran Prešov – FK Dukla Praha 1:1, 5:6 pen.

Zostavy
Prešov: Talian – Petko, Jacko, Kralovič, Kačala, Grešák, Dzurík (C), Streňo, Špyrka, Lénárt, Bartek
Náhradníci: Micherda, Trebuňák, Dupkala, Kačala, Leško, Adekunle
Dukla: Hruška – Douděra, Kušnír (K), Ostojić, Preisler, Tetour, Kozel, Bilovský, Koval (71. Brejcha), Brabenec, Schranz

Prakticky okamžite po skončení prvého duelu sme nastúpili proti čerstvým hráčom pražskej Dukly. Veľký favorit zápasu však zostal zaskočený. Umnými striedaniami v prvom zápase si chlapci dokázali ušetriť sily, aj preto sa Dukla len ťažko dostávala cez polovicu ihriska. Už prvú gólovú príležitosť sme využili práve my, v 22. minúte sa výborný Michal Kraľovič dostal k lopte a z 25-ich metrov vypálil do šibenice Hruškovej brány – 1:0. Dukla sa snažila odpovedať najmä po príležitostiach niekdajších fortunaligistov, Bílovského a Schranza, no ani jeden sa nepresadil.

Ani v druhej polovici Dukla nejako nevynikala. Hráči zo stovežatej sa tlačili dopredu, ale nedá sa hovoriť o vyslovenom tlaku. Až v 60. minúte sa do kľúčovej príležitosti dostal Kozel, jeho strela skončila tesne vedľa. Tomu istému hráčovi to však vyšlo o šesť minút neskôr, Kozel sa pretlačil do šestnástky, vystrelil do nôh Patrika Jacka, od ktorého sa lopta vysokánskym oblúčikom dostala až za chrbát bezmocného Jožka Taliana – 1:1. V závere zápasu sme mohli rozhodnúť, Dupkala vletel do šestnástky a neskôr aj padol k zemi. Možno trošku prísnu nariadenú penaltu sa rozhodol sám zakončiť, ale Hruška pohodlne zasiahol. Opäť sme boli svedkami penált.

Rozhodla až ôsma séria, v ktorej sa rozhodujúcim pokutovým kopom presadil opäť Kozel.

Video

foto: fcvysocina.cz

Zdieľaj