Slovnaft Cup: Terchová – Tatran 0:2 (+rozhovor s trénerom)

Slovnaft Cup

Druhé kolo Slovnaft Cupu znamenalo náš začiatok v pohárovej súťaži. Súperom boli hráči Terchovej, ktorá disponuje viacerými odchovancami z Akadémie MŠK Žilina. Už z predzápasových rozhovorov bolo jasné, že nás nečaká ľahká cesta, čo sa nakoniec aj potvrdilo.

Domáci sa na Tatran poctivo pripravili, kvalitný výčap, nanuky, alko/nealko, čo to pod zub, plný štadiónik a skvelá atmosféra. Začalo sa v rozvážnom tempe, domáci nechceli urobiť chybu, my sme sa snažili o potvrdenie roly favorita. Prvé väčšie príležitosti si vytvoril Roland Černák, v prvej hľadal pred bránou spoluhráča, ktorý tam nebol, v druhej pálil ľavačkou o centimetre mimo ľavej žrde. V 13. minúte vletel do vápna Issa Adekunle, no mieril len do brankára. Po dvadsiatich minútach strieľal po rohu v sľubnej šanci Dzurík len nedôrazne do brankára. Stupňujúci sa tlak si už pýtal gól, a na ten aj došlo, po akcií Issu a Kačalu z pravej strany dorážal do prázdnej brány Wiezik – 0:1. Gól nás motivoval, hneď po rozohrávke sme získali loptu, aktívny Černák strieľal technicky tesne okolo šibenice. V 35. minúte pálil Patrik Jacko z 25-tich metrov pod brvno, no Sága jeho projektil vyrazil na roh. Už o ďalšie dve minútky strieľal Černák z uhla na bránu, domáci gólman loptu jemne pohladil a našiel Adekunleho hlavu, jeho gól do prázdnej brány neplatil pre ofsajd. Po rozohrávke stratila okamžite Terchová loptu, Černák pálil spoza hráča do stredu brány, z následnej skrumáže hlavičkoval Wiezik z piatich metrov nad. Pripomenuli sa aj domáci, v 39. minúte pozdravil Taliana veľmi nepresne Tlacháč. Nášho súpera to motivovalo, Peter Puček vystrelil v 42. minúte nešikovne z otočky, ale jeho pokus padal veľmi nebezpečne oblúkom do brány, Jožko Talian vytiahol z bránkovej čiary istý gól. V 44. minúte unikol za obranou Černák, domáci kapitán Gallo ho stiahol za dres k zemi, no jednu kartu už stopér pred pár minútami videl a rozhodca Ihring asi veľmi vylučovať nechcel. Záver polčasu patril Udehovej hlavičke do brankára.

Druhý polčas začal, podobne ako prvý, opatrne. Až v 52. minúte centroval zľava Katona na Wiezika, ten opäť z blízka nedokázal zmeniť hlavou skóre. O desať minút sa náš poľský maják vyznamenal pri rohu domácich, keď hlavou odpratal center padajúci priamo na Vantúcha. Terchová zjednodušila hru, pohyb v strede ihriska, hráči si zaspomínali na toľko spomínanú futalovú akadémiu Žiliny, nám viazli kombinácie a prakticky sme len nakopávali dopredu. Po tejto medzihre bez šancí si domáci takmer dali vlastný gól, Miliutinov center tečoval Perexta do rúk Ságu. Na poriadne vzrušenie sme si museli počkať až do konca. Päť minút pred koncom si vybojoval loptu Katona, ale sám zoči-voči brankárovi zlyhal. V 88. minúte sa rútil opäť v sóle Grešák, loptu si však predkopol ďaleko. Z okamžitého brejku prišla druhá obrovská šanca na vyrovnanie, domáci Tlacháč pálil len centimetre nad brvno našej brány. V nadstavenom čase ešte nebezpečne hlavičkoval Vantúch. Konečnú bodku za zápasom sme dali zaslúžene my, Dupkala na ľavej strane oblúčikom uvoľnil Katonu, ktorý sa pohral s brankárom Ságom a zakončil do prázdnej brány – 0:2.

Účel bol splnený, Tatran postúpil do ďalšieho kola Slovnaft Cupu, s čistým štítom, dominanciou, ale množstvom zahodených príležitostí a vysokým počtom žltých kariet. Domáci potvrdili, že budú nebezpečným súperom.

FK Terchová – 1. FC Tatran Prešov 0:2 (0:1)

Góly: 27´Wiezik, 90+1´Katona
ŽK: Gallo – Kačala, Miliutin, Issa, Wiezik, Udeh
Rozhodoval: Ihring
Divákov: 620 (a za plotom možno ešte 100 🙂 )

Zostavy

Terchová: Sága – Kačáni, Perexta, Gallo (82. Melišík), Cingel – Papala (75. Baláž), Tlacháč, Ďurica, Puček – Michálek (80. Jánošík), Vantúch „K“
FCT: Talian „K“ – Kačala, Jacko, Udeh, Miliutin – Keresteš, Dzurík – Černák (60. Kraľovič), Katona, Adekunle Issa (87. Grešák) – Wiezik (79. Dupkala)

Rozhovor s trénerom

Miroslav Jantek: „V rámci štvrtej ligy sme čakali kvalitného súpera. Mal som aj nejaké tipy, referencie, o tom, že hrajú dobrý futbal, majú 10 či 11 hráčov, ktorí prešli akadémiou v Žiline. Nechceli sme nič podceniť. Úvod prvého polčasu a celý polčas, istým spôsobom, spĺňal isté kritériá, ktoré sme v zápase chceli dodržiavať. Akurát chýbal druhý gól, ktorý by bol rozdielový, a s ktorým by druhý polčas vyznel možno lepšie. V druhom polčase to bolo dosť upracované, strašne veľa nepresností v hernom prejave tímu, jednoducho, ukázalo sa, že v takýchto zápasoch je nutné byť efektívny v gólových možnostiach. Tým pádom by výsledok zápasu vyznel ináč, tak bolo stretnutie napínavé do posledných chvíľ, či domáci nevyrovnajú z nejakej ojedinelej príležitosti. No nakoniec, v hodine dvanástej, rozhodol Peťo Katona o, myslím si, že zaslúženom víťazstve, ale chýbala mi väčšia dominancia.
Ukazuje sa, že tento tím ma pred sebou strašne veľa práce, čo sa týka psychologickej prípravy na zápasy, ktoré je nutné vyhrať. V tomto vidím veľké rezervy, a budem musieť robiť všetko aj v tejto stránke veci, riešiť „hlavy hráčov“, čo bude dôležité aj pre ligovú súťaž.
Hráčom slúži ku cti, že zápas doviedli k postupu, čo bolo prioritou.“

Hrala prakticky základná jedenástka, je niekto, kto Vás vyslovene sklamal, alebo naopak potešil?

„Čakal som našu hernú dominanciu vo vyššej kvalite oproti súperovi. Predsa len, je to rozdiel dvoch-troch líg. To mi najviac chýbalo. Ako som hovoril, bolo to príliš upracované, mali sme byť agresívnejší, niekedy možno kľudnejší na lopte v rozhodujúcich chvíľach, najmä pred šestnástkou. Je to o trpezlivosti a zodpovednosti za daný herný moment. Z tohto pohľadu by som nerád niekoho vyzdvihoval alebo niekoho hanil, pretože odchádzame s cieľom, ktorý sa naplnil. Ostatné veci sú na dlhý beh.
Zápas ukázal, že potrebujeme pracovať na mentálnej stránke. Z pohľadu hernej kvality bola prevaha na našej strane, individuálne schopnosti hráčov, aj v nich sme boli lepší, chce to tomu dať istejší podtón, potom by sa hralo lepšie každému. Teší ma, že sme nedostali gól. Súper sa okrem záveru k ničomu nedostal, ale o to viac musíme byť dôslední v ofenzíve.“

Ovplyvnil tento zápas taktiku a plány na zápas s Michalovcami?

„Spôsob hry v Michalovciach bude možno odlišný, predsa je to ligový zápas, aj chlapci k tomu pristúpia odlišne. Bude to derby, veľká motivácia zvíťaziť, možno to bude chcieť viac priamočiarosti, a v niektorých momentoch hry upokojenie situácie a podržanie lopty. Vytvoriť istotu na lopte a v hre, nech nenaháňame prázdny priestor a každý je súčasťou hry. Dnes mi chýbala aj napríklad väčšia aktivita krídelných hráčov, aj to musíme do víkendu zvážiť.
Po dlhom čase išiel o hry Patrik Jacko, myslím si, že odohral veľmi dobrý zápas, organizoval defenzívu, to som od neho očakával. Ak bude všetko v poriadku, v nedeľu s ním rátam. Všetko sa bude odvíjať od zdravia hráčov, kto ako sa dá za tie dva tri dni dokopy. Niekto nehral zámerne, niekto nemohol. Bola obrovská horúčava a, bohužiaľ, zápas nás stal viac síl, ako sme chceli.“

Na záver úprimne a srdečne ďakujeme skvelým ľuďom a organizátorom z Terchovej!

Za skvelé privítanie, dve fantastické tašky domácich korbáčikov, ktoré sme v autobuse „vyžrali ako čenkovej deti“, výbornú večeru v priateľskej nálade Kultúrneho domu, niekoľko darov, vrelých podaní rúk a úsmevov….

ĎAKUJEME!

Zdieľaj