Bartek: „Hráč zo seba musí vydať niečo naviac. Patrí to k našej robote.“

Rozhovor s Jakubom Bartekom

Jakuba Barteka netreba fanúšikom špeciálne predstavovať. Náš defenzívny odchovanec nastupuje, po vyliečení Martina Luberdu, na pravej strane obrany. Do hry sa však vracia Maduka Udeh, počítať treba aj s Patrikom Jackom, a tak je tu štvorica obrancov, ktorá sa uchádza o dva posty v strede obrany. Udrží si Jakub svoju pozíciu v základnej jedenástke? Nebojí sa tvrdého konkurenčného boja? Na tieto a ďalšie otázky nám „Barty“ ochotne odpovedal.

Na úvod už klasická otázka posledných týždňov, ako sa ti spolupracuje s trénerskou dvojicou Kovalec – Nivinskij?

Pre mňa je to pozitívne, do tímu prišla pozitívna energia, ktorá z nich vyžaruje. Ja som už p. Kovalca zažil pred piatimi rokmi, keď som mal 18-19 rokov. Takže už sme sa poznali. Všetko je super, tréningy, nálada, všetko je pozitívne, pracujeme naplno, snažíme sa.

Dá sa porovnať dnešná práca trénera Kovalca s tým, ako to tu prebiehalo pred piatimi rokmi? Je nejaký rozdiel v tréningoch, jeho prístupe?

Ako hráči, takisto aj tréneri sa zdokonaľujú a vedomostne obohacujú. Ale všetko je v podstate rovnaké, vyžaduje si maximálnu disciplínu na tréningoch, „120%-tné“ nasadenie, pretože práve to sa potom odzrkadľuje v zápasoch. Ale ešte raz, všetko je v podstate rovnaké, no s ešte vyššou kvalitou. Vie nám dať veľa, čo sa týka futbalu, a myslím si, že sa to zlepšuje a sme na dobrej ceste.

S porozumením nemáš problém…

Jazyková bariéra nie je žiadna. My sme z toho mali zábavu, ako keď prišiel „Ľóša“ Miliutin, tak on vlastne hovorí po slovensky aj ukrajinsky. Slovenčina, poľština, ukrajinčina, je to všetko dosť podobné. Tréner je na tom rovnako, po slovensky vie dobre, stále sa učí viac slov a výrazov, takže všetko mu rozumieme .

Po viacerých zraneniach sa zostava premiešala, teraz sa chlapci vracajú späť. Naplno trénuje Maduka Udeh, koleno zatiaľ poslúcha Martina Luberdu, naďalej sa môžeme spoľahnúť na Patrika Jacka. Nastane boj o základnú zostavu?

Na toto sa hráči, resp. aspoň ja nepozerám. V tréningoch makám naplno a voľba je na trénerovi. On nás sleduje, či už na tréningu, alebo pri zápase. Niečo sme pod jeho vedením už odohrali, vie, čo má od koho očakávať. Ja som momentálne krajný obranca, snažím sa práve na tomto poste odovzdávať tých spomínaných 120 percent. Všetko ostatné je na trénerovi.

Aké náročné je prispôsobenie sa tomu prechodu zo stredu obrany na stranu?

Možno to trvá taký jeden zápas, človek sa trošku hľadá, ale keď už vidí na tréningu, že ho tréner stavia na kraj, tak sa vie pripraviť na to, čo má robiť. Aj tréner ma na tréningu pripravil veľmi dobre, pomohol mi, aby som sa správne systémovo zaradil do jeho herného štýlu.

Pred štvrtkovým tréningom som vás, spolu s Dávidom Kerestešom, stretol na ceste z fitness centra. Chodíš si takto zrána zacvičiť pravidelne, obzvlášť pred tréningom?

Nie, nie. To bolo len výnimočné, spôsobené neskorším tréningom. Proste sme sa dohodli na takom čase, chceli sme si spraviť nejaké veci, zopár nápomocných cvičení, to však patrí k našej robote. Hráč zo seba musí vydať niečo naviac.

Podľa „Kereho“ slov je to lepšie, takto dôjsť na tréning, ako priamo z domáceho pohodlia. Sám sa cíti viac pripravený. Platí to aj pre teba?

Mne to cvičenie celkovo, nie sú to len činky, ale celkové spevnenie stredu tela, pomáha. Zameriavame sa na komplexnú prípravu pre futbalistov a športovcov, je to dobré. Človek sa lepšie cíti, je rýchlejší, pevnejší v osobných súbojoch. Jednoznačne mi to pomáha.

Vyhýbajú sa ti vážnejšie, dlhodobejšie zranenia. Ak laboruješ, tak s menšími problémami. Ako si na tom v tejto chvíli, ako sa cítiš?

Je mi dobre. Po tých zápasoch mám také tie obyčajné „boľačky“, tu bolí, tam bolí, niečo nakopnuté, ani tie terény tomu nepomáhajú. Namáhané sú priťahovacie väzy, napríklad práve s tým som bol naposledy týždeň a pol mimo. Ale vždy, keď vypadnem zo zápasového tempa, sa to snažím dať čím skôr dokopy, aby som bol k dispozícii. Terén a počasie sú také, že stále sa nejaký ten malý problém vyskytne. Možno príde na hráča obdobie, kedy nemá nič vážne, ale vždy sa nájdu tie maličkosti….

….ale na Dunajskú si 100%-tne fit…

Verím, že je všetko OK.

Posledný zápas v Senici sme prehrali tesne, nevyužili sme viacero príležitostí. Ako si ty vnímal tento zápas, čo hovoríš na svoj výkon? Fortuna liga ťa zaradila do zostavy kola..

Podľa mňa to bol dobrý zápas. Solídne tempo, hralo sa hore-dolu, množstvo šancí. Obe mužstvá, Senica aj my, chceli tento zápas zvládnuť. Škoda, že nám sa to nepodarilo. Spätná analýza a video rozbor s trénermi nám ukázali, že sme mali naozaj veľa šancí. Tento zápas mohol dopadnúť úplne inak. V premieňaní šancí sa k nám nepriklonila športová šťastena, no a súper v podstate z jednej strely z diaľky nám dal gól. Do konca zápasu chýbalo 15 minút, a tým nás, ani nie zlomil, ale nahneval. Chceli sme to ešte zvrátiť, no škoda, že sa nám to nepodarilo. Mali sme na to príležitosti. Človeka to zamrzí, najmä pri spätnom pohľade. Ten zápas mohol a mal dopadnúť ináč.
A čo sa môjho výkonu týka, tak to neviem ohodnotiť. Teší ma aj výber do zostavy kola, ale na hodnotenie sú tu tréneri. Oni by nás mali a vedia ohodnotiť. Ja sa v prvom rade pozerám na seba, snažím sa dať do zápasu maximum a dôležitý je konečný výsledok tímu. Zápas bol dosť „súbojový“, snažili sme sa, aj ja som sa snažil odrobiť si svoju robotu a pomôcť mužstvu. Bohužiaľ, na body to nestačilo. Škoda. Toto je však za nami, ideme ďalej.

Zajtra nás čaká DAC. Silový, ťažký súper. Ako poznáš ty nášho súpera, čo od zápasu očakávame?

Bude to dobrý duel. Dunajská je dobré mužstvo, drží loptu, chce hrať futbal. My sa budeme snažiť byť minimálne vyrovnaným či rovnocenným súperom. Pôjdeme do toho naplno a verím, že si zo zápasu odnesieme body.

Naposledy sme uhrali v Dunajskej Strede remízu 0:0, v Poprade 1:1, a to sme rozhodne od výhry neboli ďaleko.

Mali sme… V podstate v každom zápase máme množstvo šancí. Toto nás tak mrzí, že máme množstvo šancí, ale nepadá nám to. No verím, že zajtra to príde a prelomíme to, a že zvládneme zápas.

… po dlhej dobe by si to mohol prelomiť aj ty 🙂

No od zápasu s Trnavou utieklo už veľa vody. Máme nebezpečné štandartky, v poslednej dobe to kopeme dobre. Treba veriť, že nám to padne a zvládneme zápas.

V tabuľke sme na 10. mieste. Súperi pod nami sa doťahujú. Vnímaš tieto posuny, zisky Senice, trápenie sa Podbrezovej?

Osobne tú tabuľku nejak veľmi nesledujem. Nezameriavam sa na to. My chceme byť zápas čo zápas, tréning čo tréning lepší. Toto sa musí odzrkadliť v ďalších zápasoch. Myslím si, že v lige proste nie je slabý súper. Aj Senica, mali len dva body a vyhrali s majstrom, na Slovane dokázali remizovať, to isté Podbrezová, nedarilo sa jej, a predsa je tesne pri nás. Všetci sme sa dotiahli a bude sa ešte tvrdo bojovať o každý jeden bod. Tabuľka je tabuľka, ale všetko dôležité je na ihrisku.
V jari to bude ešte zaujímavé.

Najbližšie dve kolá sa hrajú ako Adventné, kedy sa počas zápasov a v kluboch budú konať dobročinné zbierky. Zapojíš sa?

Určite! Veľmi rád pomôžem ľuďom, ktorí sú v núdzi.

Odkaz pre fanúšikov:

Poteší nás každý jeden fanúšik, či už na tribúne, alebo v pohodlí domova, pri sledovaní prenosu. Sme radi za každého, kto drží palce a verí nám, lebo to nás posúva ďalej, každý jeden fanúšik, ktorý nás povzbudzuje, nás zároveň posúva stále vpred. Verím, že to s Vašou podporou dobre dopadne.

Jakubovi a chlapcom držíme palce už zajtra. Od 14:00 hráme v popradskom NTC s Dunajskou Stredou. Počas stretnutia sa uskutoční dobročinná zbierka pre MyMamy o.z.., pri ktorej si za dobrovoľný príspevok môžete zakúpiť vianočnú ozdobu, a pomôcť tak dobrej veci. ĎAKUJEME! 🙂

FOTO: Rado Dado, Jaroslav Suchár, Matúš Mruz

Zdieľaj