Hodnotenie jesene s Patrikom Jackom: „Dovolím si povedať, aj za celú kabínu, že Sergij Kovalec je ten správny človek pre 1. FC Tatran Prešov.“

Hodnotenie jesene s Patrikom Jackom

Odchovanec prešovského Tatrana, ktorý po vážnom zranení prenechal kapitánsku pásku Jožkovi Talianovi a Petrovi Katonovi. Patrik Jacko je jedným z lídrov obrany a tradičných členov nášho kádra. 25-ročný defenzívny hráč sa po polroku rekonvalescencie vrátil do zostavy. Napriek stále mladému veku má dostatok skúseností i rešpektu medzi chlapcami v kabíne. „Jaci“ sa s nami veľmi rád podelil o svoje myšlienky k jesennej časti Fortuna ligy, ktorá sa pred týždňom skončila. Prečítajte si náš rozsiahly rozhovor.

Tým prvoradým je zdravie. Pol roka (od februára do augusta) si strávil „mimo trávnika“. Po zlomenine nohy si sa z lavičky pomaly zapracovával do zostavy. Prebehla tvoja rekonvalescencia bez problémov? Je už všetko v poriadku, a drží tak, ako má?

Teraz je už všetko v poriadku, bolo to ťažké obdobie, ale chvalabohu je už za mnou. Potom prišli problémy s chodidlom, ktoré sa už tiež dalo dokopy. V lete, po aktuálnej sezóne, ma ešte čaká operácia, pri ktorej mi vyberú klince z píšťaly, a tým pádom by to malo byt celé úplne za mnou.

Prvé zápasy si teda ešte sledoval z tribúny. Aké si mal v úvode sezóny pocity, z našich výsledkov a výkonov, najmä po výhre v Žiline? Čo sa vtedy členovi kádra hnalo hlavou?

Je ťažké byť na tribúne a nevedieť pomôcť chlapcom na ihrisku, no videl som veľmi dobré výkony, či už doma so Slovanom, alebo v Žiline, kde sa nám podaril fantasticky výsledok. Ale tie ďalšie nevydarené zápasy sa lámali na momentoch, ktoré sme nezvládli, čo je škoda. Myslím si, že  začiatok súťaže sme mali dobrý a nazbierali sme dosť bodov. Hlavne po spomínanom dueli v Žiline sme vedeli, že sme uhrali vynikajúce tri body a chceli v tom pokračovať aj ďalej.

V Michalovciach si bol súčasťou dôležitej výhry 1:0. Zemplínčanov sme zdolali dvakrát 1:0. Chýba ti v súťaži viac takýchto „derby“ zápasov? Mali by sme z nich možno aj viac bodov…?

Určite nám chýbajú zápasy s ďalšími mužstvami z východu, napr. VSS alebo Lokomotíva Košice. Pre nás je zápas proti Michalovciam derby, a z tohto pohľadu je super, že sme ich dvakrát zdolali a nedostali gól. Či by sme mali viac bodov, to neviem, ale určite by tie zápasy boli vybičované, mali dobrú atmosféru aj náboj.

Po Michalovciach bola na rade Senica, viedli sme 2:0, zápas skončil 2:2. Potom sme remizovali v Dunajskej Strede, striedali sme dobré výsledky so zlými. Ako na to reaguje tréner, hráči, celý tím? Na to, že séria z vonku ako tak teší, ale v Poprade proste „nemáme domov“…?

So Senicou to boli zbytočne stratené 2 body v dôležitom zápase doma, za stavu 2:0 sme sa zbytočne zatiahli a po inkasovanom góle znervózneli, v Dunajskej, pred skvelou atmosférou, sme získali cenný bod. Mužstvo na to reaguje tak, že sa snaží ešte viac získať body z každého zápasu, doma alebo vonku. Posledné zápasy v Poprade nám konečne vyšli aj bodovo a ja verím, že v tom budeme pokračovať aj naďalej.

Po týchto bodových hodoch prišiel zlom. Séria bez výhry takmer na tri mesiace, bez bodu na dva mesiace. Nasledoval prepad v tabuľke. Aká bola atmosféra v kabíne? Chlapci v rozhovoroch hovorili o skvelej partii, ale predsa, výsledky musia mať nejaký dopad na tím…

Vravím začiatok nebol zlý, získali sme body v zápasoch, v ktorých sa to od nás nečakalo. Potom prišla výsledková kríza, ktorá trvala veľmi dlho. Je to ťažké na psychiku jednotlivcov aj celej kabíny. Ak by sme vedeli, čo sme robili zle alebo čo sme mali urobiť inak, tak by to tak dlho netrvalo. Po dvoch troch zlých výsledkoch má každý ďalší zlý výsledok ešte väčší dopad na mužstvo a nám sa to nedarilo zlomiť nejakým dobrým výsledkom. Kríza sa prehlbovala a my sme museli padnúť na dno, aby sme sa mohli z neho odraziť.

Krízu si nakoniec odniesol tréner Jantek, ktorý bol odvolaný. Ako by si ty celkovo vyhodnotil jeho prácu a vašu vzájomnú spoluprácu?

Nie som tu na to, aby som hodnotil trénera Janteka, určite spravil pre Tatran maximum a z môjho pohľadu bola spolupráca s ním veľmi poučná.

Po zápase s Trenčínom tréner Jantek spomínal, že zodpovednosť berie na seba, no vyčítal hráčom ich prístup k príprave a zápasu. Je možné, aby si niekto v našej zostave a danej situácií dovolil takúto, prehnane povedané, sabotáž? Môže z toho niekto získať?

Nie je možné, aby sme tým niečo získali. Sme profesionáli, hráme za seba, pre naše kariéry, pre našu budúcnosť. O sabotáži nemôže byť ani reč, a ak bola príprava a prístup k zápasu zlý, tak nerozumiem tomu, prečo nám to nebolo vytknuté už počas prípravy v týždni. Ale do takýchto špekulácií by som sa nerád púšťal.

Po krátkej anabáze Pavla Mlynára sa ku kormidlu dostal Sergij Kovalec. Fanúšikovia ho mali radi, Peťo Katona a Jakub Bartek si ho pamätali a reagovali pozitívne. Čo ty a táto zmena?

Ja som si ho pamätal tiež veľmi dobre, debutoval som pri ňom v áčku a zažil super sústredenie v Turecku. Kto rozumie futbalu vie, že je to veľký odborník a skvelý tréner. Myslím si, že to bolo vidno aj na ihrisku, v kabíne, chcel veľa vecí zmeniť a zlepšiť aj v klube. Dovolím si povedať, aj za kabínu, že je to správny človek pre 1. FC Tatran Prešov. Moje výkony sa takisto zdvihli po jeho príchode. Všetci veríme, že ostane, a že spoločne zachránime ligu. Pre mňa by to bolo super, v lete mi končí zmluva a pravdepodobne to bude môj posledný polrok v Tatrane na najbližšie obdobie.

Exitujú konkrétne ponuky?

Zatiaľ nechcem nič konkretizovať. Uvidíme čo prinesie nový rok.

Čo nové, alebo staronové, priniesol tréner Kovalec?

Pre tých, ktorí ho poznali, tak staronové. Hlavne pozitívny prístup, rozbory zápasov, či už nás samotných alebo súperov. Rôzne spoločné akcie mužstva mimo štadión a najdôležitejšie veci, disciplínu, rešpekt a profesionalitu.

To sa asi aj odzrkadľuje v hre, ktorá sa zlepšila. Naďalej však ostávame tímom s najhorším útokom a obranou v lige. Čo nám chýba? Čo je tou kľúčovou esenciou, ktorá by nám pomohla? Trpezlivosť, gólový kanonier, nepriestrelný gólman?

Chýbajú nám góly, samozrejme, že aj veľa inkasujeme, je toho viac. Možno skúsenosti zo zápasov, kedy sa to láme a tieto detaily nám chýbajú. Verím, že prídeme v zime na to, čo bolo zle a bude to fungovať lepšie.

Na záver sa to predsa zlomilo, v Poprade sme vyhrali a trikrát v rade bodovali. Je to nejaký nový začiatok?

Tak všetci veríme, že áno, že to bude takto aj naďalej pokračovať. V boji o záchranu budú výsledky z Popradu nesmierne dôležité.

Skúšaš už nejak kalkulovať vopred, aké tímy nás v záchrane budu čakať, a aké výsledky dosiahneme?

Vo štvrtok sme mali sedenie s pánom Trávničkom a bavili sme sa o tom, koľko zápasov bude treba vyhrať, aby sme sa vyhli posledným dvom miestam v tabuľke. Senica Michalovce a Podbrezová sú už istí, ostatné tímy ešte vzídu z bojov v prvých troch kolách na jar.

Hovoril si, že tvoje výkony išli pod Kovalcovým vedením „nahor“. Čím to je? Vyhovuje ti jeho herný štýl, tréningy, alebo ťa nejako „psychologicky odblokoval“?

Myslím, že výkony všetkých išli hore od príchodu trénera Kovalca. Určite nás odblokoval psychicky viacerých a dodal nám znova sebavedomie. Podporoval nás, ja osobne som sa tešil na každý tréning pod jeho vedením, viacerí sme museli zhodiť nejaké kilá, bolo toho viac, čo nám pomohlo.

Je podľa teba účasť v skupine o záchranu reálnym obrazom toho, na čo naše družstvo momentálne má? Myslíš, že plány o prvej šestke boli realizovateľné?

V dlhodobej súťaži, na konci alebo pred jej koncom, je mužstvo stále na priečkach, ktoré odzrkadľujú jeho výkonnosť. Je nám jasné, že o prvú šestku sa už nepobijeme. Zostáva nám boj o záchranu. Na začiatku sa to zdalo ako možný cieľ, ale časom sa ukázalo, že sme na to, bohužiaľ, nemali. Treba sa pozerať dopredu a stanoviť si nové ciele.

Čoraz častejšie sa objavujú dohady o možnom presťahovaní sa do Bardejova. Prijal by si takúto alternatívu?

V Poprade je pekný štadión s kvalitným ihriskom, je to všetko na úrovni, ale chýbajú tam ľudia, ktorí tam nechodia z objektívnych príčin. Možno by nejaká zmena nebola zlá, ťažko povedať. K tomu musí zaujať stanovisko naše vedenie a prehodnotiť, či by to bolo pozitívnejšie.

Ako vidíš šance na zotrvanie trénera Kovalca?

Tréner Kovalec sa s nami rozlúčil po zápase v Trnave s tým, že ak sa pre neho rozhodne pán majiteľ, tak sa vidíme 10. januára. Povedal, že by tu rád ostal a pokračoval ďalej. Ja verím, že sa tak aj stane. Na koľko je to reálne, to neviem. sdlc methodologies

Ako stráviš voľné dni počas krátkej prestávky?

Momentálne mam úplné voľno, keďže zo zápasu s Trnavou mám poškodené rameno. Oddychujem a chystáme sa so snúbenicou na viacero výletov, čiže v Prešove sa začnem pripravovať na jarnú časť sezóny až od 25. decembra.

Snúbenicou? Kedy si to stihol? …Blahoželáme!

Včera. Ďakujem 🙂

Štatistiky Patrika Jacka v jeseni 17/18

Zápasy: 13
Minúty: 1162
Prihrávky: 496 (81 % úspešnosť)
Súboje: 60,3 % úspešnosť
Góly: 0
Asistencie: 0
ŽK: 0
ČK: 0

FOTO: Jaroslav Suchár, Matúš Mruz

Zdieľaj