Ženy a juniorky: Jesenná časť medzi ženskou futbalovou elitou

Hodnotenie jesennej časti žien a junioriek

Trénerské duo Semančík – Lupták dokázali so ženským tímom postúpiť do najvyššej súťaže. S týmto úspechom bolo potrebné zabezpečiť dostatočnú základňu hráčok a založiť družstvo junioriek. Náročnú úlohu zvládli organizátori ženského futbalu fantasticky, vďaka ich práci má Tatran až trojité prvoligové zastúpenie (ženy, juniorky, žiačky).

Hodnotenie jesennej časti tímu U19 od hlavného trénera Marka Semančíka:

Po úspešnej sezóne 2016/2017 v 2. lige Východ sme všetci verili, že baráž o postup do 1. ligy v júni dopadne dobre. Avšak po tesnej prehre 2:1 s Ružomberkom (nepremenili sme penaltu) a remíze 1:1 s NMŠK Bratislava nám ostali oči pre plač a tretia nepostupová priečka. Celý júl sme tajne dúfali, že niektorý tím sa do súťaže neprihlási. V auguste sme už veriť prestali a pripravovali sme sa na 2. ligu. Osud sa však s nami zahral a po tom, čo sa začiatkom septembra zo súťaže odhlásili Trenčianske Teplice, sme sa chopili šance a postúpili medzi ženskú futbalovú elitu. Veľká vďaka patrí pánovi Artúrovi Benesovi a celému klubu za podporu.

1. liga

Počas septembra sme mali možnosť počas reprezentačnej prestávky sa aspoň trošku pripraviť na 1. ligu. Doplnili sme káder do tímu junioriek o dievčatá z Humenného a Vranova. Každý sa už tešil na najvyššiu súťaž, na zápasy, súperov. Prvý zápas sme odohrali doma so súperom VIX Žilina. Od prvých minút bolo cítiť rozdiel medzi 1. a 2. ligou. Súper bol dominantný na lopte, silný v osobných súbojoch a trestal každé naše zaváhanie. Zápas sme prehrali so ženami 1:6, juniorky podľahli súperovi 1:3. Na druhý zápas sme vycestovali do Bratislavy, kde nás čakal jeden z top tímov súťaže Slovan Bratislava. Po sympatickom výkone sme však nakoniec prehrali 5:0, juniorky 11:0. Tretí zápas sme hrali s úradujúcim majstrom Partizánom Bardejov. Kvalita bola na strane súpera, ktorý má top hráčky z celého východného Slovenska a dve Srbky. Aj napriek dominancii domácich sa naša hra, najmä v obrannej činnosti, zlepšovala. Bardejovu sme v zápase žien podľahli 0:4, stretnutie junioriek sa skončilo rovnako 0:4. Ďalší zápas doma s Nitrou sme taktiež prehrali, tentokrát 1:4. Súper potrestal každé naše zaváhanie v obrane. Zápas junioriek bol tesný, dievčatá prehrali po dobrom výkone 1:2. Prvého bodu sme sa dočkali v zápase s Ružomberkom, v ktorom padlo 6 krásnych gólov. Zápas s „Ružou“ bol futbalovou ozdobou, plný osobných súbojov a výsledkových zvratov. Juniorky súperovi podľahli 0:2. Prvé víťazstvo prišilo na rad v Michalovciach, kde dievčatá podali perfektný výkon, súpera prestrieľali, 4 gólmi sa zaskvela najlepšia hráčka Prešova Laura Žemberyová. Zápas sme vyhrali 5:3, radosť bola o to väčšia, keď aj juniorky uhrali prvý bod po remíze 2:2. Po dobrých výsledkoch však prišiel skrat v zápase s Myjavou, ktorý sme prehrali 0:5, juniorky 0:7. Posledný jesenný zápas sme odohrali opäť v Bratislave, tentoraz proti tímu NMŠK Bratislava, ktorému sme podľahli 1:0. Naopak našim mladším dievčatám sa darilo, juniorky vyhrali 2:0. Dohrávku 2. kola s Banskou Bystricou máme na pláne až v jari. V jesennej časti sme strelili 10 gólov a inkasovali 31. Získali sme, zhodne s juniorkami, 4 body. V tabuľke sme priebežne na ôsmej priečke, za nami sú ešte Banská Bystrica a Michalovce.

Slovenský pohár

V prvom a druhom kole Slovenského pohára sa nám darilo rozhodne lepšie.

Na úvod sme vyhrali na pôde vtedajšieho lídra druhej ligy, Považskej Bystrice, 3:1. Dvoma parádnymi priamymi kopmi sa zaskvela kapitánka Diana Macková.

V druhom kole sme cestovali na horúcu pôdu do Ružomberka. Zápas opäť skončil remízou 3:3, avšak na penalty sme postúpili do rekordného jarného osemfinále, kde sa stretneme na domácej pôde s VIX Žilina.

Zimná príprava

Prechodné obdobie do polovice februára strávime v hale, keďže sme súčasťou slovenskej ženskej futsalovej ligy. Koncom novembra sme vyhrali veľký turnaj v Poľsku, ktorého sa zúčastnilo 16 účastníkov zo Slovenska, Poľska a Čiech. V českom meste Uherský Brod sme v konkurencií 29 silných súperov obsadili skvelé piate miesto. Najlepšou hráčkou turnaja sa stala Laura Žemberyová. V mesiaci február – marec odohráme 6-8 prípravných zápasov.

Zápasy v 1. lige a v pohári dali dievčatám, tak v kategórii žien, ako aj kategórii junioriek, veľmi veľa futbalových skúsenosti. Porovnávajú sa z najlepšími, učia sa na vlastných chybách a poctivo na sebe pracujú. Nič lepšie sa nám nemohlo stať, ako postup do 1. ligy, odhliadnuc na nie najlepšie výsledky. Len v ťažkých zápasoch dievčatá futbalovo rastú.

Sme spokojní s pohárovým účinkovaním a aj so zápasmi proti Ružomberku, Michalovciam, Bardejovu a Slovanu, v ktorých dievčatá podali svoje najlepšie výkony. Cez zimu by sme sa chceli posilniť, a v jarnej časti byť lepší, silnejší a nebezpečnejší pre všetkých súperov.

Najlepšími hráčkami boli v jesennej časti

Ženy

Laura Žemberyová, Diana Macková, Martina Gumanová.

Juniorky

Laura Šimková, Kristína Tomášová a Marianna Miková

Dievčatám patrí úcta a obdiv za ich nadšenie pre futbal, za ich obetavosť pri tréningoch a zápasoch.

FOTO: FB Tatran Žiačkyženy / Marek Semančík, Vitkor Zamborský

Zdieľaj