Rozhovor so Samuelom Gladišom

V doraste patrí k najlepším,

Devätnásťročný futbalista Samuel Gladiš hráva v dorasteneckej kategórii, v súťaži patrí medzi najlepších zakončovateľov. Od leta je zároveň členom prvého tímu Tatrana Prešov.

 

Samuel Gladiš je odchovanec zeleno-bielych, futbal hrá už viac ako desať rokov. „V klube som bol skoro vždy v tej istej partii, málokedy sa to menilo. Hral som v prípravke, za žiakov aj v doraste so svojimi rovesníkmi. Z mládežníckych turnajov a zápasov si najradšej spomínam na turnaj Fragaria Cup. Keď sme boli malí chlapci, vždy to bolo pre nás niečo veľké, vždy sme sa tam tešili,“ priblížil svoje doterajšie pôsobenie v klube 19-ročný futbalista.

V sezóne 2019/2020 toho stíhal viac ako jeho iní spoluhráči. Okrem toho, že nastupoval v kategórii U19, zbieral prvé súťažné minúty aj v A-tíme. Do mužského tímu ho v lete vytiahol tréner Peter Petráš. „Hrám väčšinou za devätnástku, ale trénujem hlavne s „Áčkom“, v doraste som trénoval iba deň pre zápasom. Ak hral dorast v sobotu a A-tím v nedeľu, išiel som na obidva zápasy. Je to veľmi náročné hlavne z časových dôvodov, ale vždy sa na každý zápas teším.“

V doraste mu to sype

V kategórii U19 patrí Samuel medzi najlepších hráčov. Strelecky mu to sype. Dal 15 gólov a je štvrtým najlepším zakončovateľom súťaže. „V priebehu tejto sezóny som vystriedal viacero postov. Hral som krajného záložníka, krajného obrancu aj stredného záložníka, ale najviac som hral na pozícii hrotového útočníka. Čo sa týka toho, kto mi prihrával najviac, tak to neviem povedať, ale naozaj som vďačný za každú prihrávku, z ktorej padol môj gól.“ Dorastenecká liga je momentálne prerušená. Ako je so sezónou zatiaľ spokojný Samuel Gladiš? „Nechcem, aby bola súťaž ukončená, pretože si myslím, že máme na to, aby sme túto ligu vyhrali. Uvidíme, ako sa rozhodne. V zápasoch sme boli vždy dominantnejším tímom, mrzelo by ma, keby sa liga zrušila. Najviac  mrzia tie stretnutia, ktoré sme nedotiahli do víťazného konca,“ povedal mladý futbalista, pre ktorého je ročník 2019/2020 posledným v mládežníckych kategóriách. V novej sezóne bude môcť hrať futbal už iba za mužov.

 

Do „Áčka“ sa dostal napriek zraneniu

V A-tíme Tatrana Samuel premiérovo nastúpil v 14. kole doma proti Popradu B. Príležitosť od trénera Petráša berie ako motiváciu. „Som veľmi vďačný za každú príležitosť v zápase. Už len samotné tréningy pri mužoch sú pre mňa veľkou príležitosťou ukázať sa trénerom. Keď som prišiel prvýkrát do šatne, mal som trochu obavy, ale postupom času sa to už len zlepšovalo. Aj napriek tomu, že na začiatku sezóny som mal zdravotné problémy, nehral som štyri týždne, dostal som sa do kádra prvého tímu, z čoho sa veľmi teším,“ hovoril mladý futbalista. „V „Áčku“ sme dobrá partia. Som rád, že v kabíne mám aj svojich rovesníkov, s ktorými si, samozrejme, lepšie rozumiem. Určite niekedy padnú aj tvrdšie slova od starších hráčov, ale to k futbalu patrí,“ usmial sa.

Aj Samo momentálne zarezáva iba individuálne. Chodí behať, cvičí doma, bicykluje.  „Chodím trénovať aj na umelú trávu s dvomi spoluhráčmi, pretože bez lopty by som to nevydržal.“ Voľné chvíle trávi doma s rodinou. „Takisto pozerám seriály, filmy. Čo sa týka školy, učil som sa pravidelne, pretože som mal tento rok maturovať. Keďže nám to zrušili, budem teraz  hlavne trénovať.“

Foto: Viktor Zamborský.
Zdieľaj