Oficiálna stránka futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov

 

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

Galéria 1.FT Tatran

Foto: Viktor Zamborský

D. Střihavka: „Chcem pomôcť sebe aj chlapcom k vyšším priečkam.“

Počas kariéry hral najmä v mužstvách bojujúcich o titul. Po jeho prvom tréningu v zelenobielom drese sme sa s útočníkom Davidom Střihavkom porozprávali.

Je to iba náhoda alebo si pri prestupoch zámerne vyberáš zelenú? Norwich, Žilina, Prešov...
(Úsmev) "Určite to je iba náhoda."

Ako vlastne prišlo k tvojmu príchodu do Prešova?
"Komunikácia začala niekedy minulý týždeň, hoci nejaký náznak už bol skôr. Vedel som, že Prešov má záujem zainteresovať sa do rokovania počas zimnej prípravy. Ale potom som ďalej trénoval v Žiline a Prešov sa ozval až minulý týždeň, či by som mal záujem. Samozrejme som na túto ponuku kývol, pretože moja situácia v Žiline po odchode trénera Hapala nebola veľmi ružová. Na túto šancu sa teším."

Mal si aj iné ponuky?
"Bol som na testoch v istom kazašskom tíme a absolvoval som aj nejaké oťukávanie s inými záujemcami, ale vyslovene konkrétny bol iba Prešov."

Rozhodovanie teda nebolo veľmi ťažké...
"Chcel som zároveň zostať v Čechách alebo na Slovensku, pretože mám v Žiline ešte platnú zmluvu."

Prešov je v tabuľke predposledný, ty si zvyknutý hrať o titul. Je tu problém so strieľaním gólov. Dúfame, že do toho ideš s tým, že si tie vyššie priečky sám vystrieľaš... (úsmev)

"Dôležité je, že mám chuť do futbalu a musím to teraz preniesť na ihrisko, pretože v Žiline som veľa priestoru na to, aby som tie góly dával, nemal. Teraz tá šanca možno bude väčšia. Chcem sa o príležitosť pobiť a pomôcť ako sebe tak aj chlapcom k vyšším priečkam, aj keď to samozrejme bude ťažké. Spodok tabuľky som veľmi nesledoval. S Prešovom sme hrali veľmi vyrovnané zápasy a nejako som nevnímal, že je až tak dole."

Už sme naznačili, že si zvyknutý hrať o tituly, bol si pri dvoch českých. Čo musí mať tím oproti tým ostatným v lige naviac, aby ten titul získal?
"Zo skúseností viem, že je to líder mužstva. Ako bol v Plzni Pavol Horváth, v Slávii Ladislav Šmicer, v Sparte Karol Poborský. Druhá vec je finančné zázemie, aby všetko fungovalo a neboli problémy. Rovnako strašne dôležitá je zdravotná stránka - aby z tímu, ktorý ťahá, nevypadávali hráči, ktorí majú formu. Tieto faktory patria medzi tie najdôležitejšie."

Odchodom na hosťovanie do Tilburgu z Plzne si prišiel o oslavy tretieho českého titulu. Nemrzelo to?
"Mrzelo i nemrzelo, pretože na druhej strane som zažil jednu z top líg v Európe, akou tá holandská samozrejme je a mohol som si zahrať proti PSV a Ajaxu. Takže bolo to niečo za niečo – prišiel som o titul, ale zase som mal možnosť zahrať si skvelú súťaž na fantastických štadiónoch, kde bolo 40 – 50 tisíc ľudí."

Ak sme už pritom. Ak porovnáš prácu v anglickom, holandskom, českom a slovenskom klube, v čom sa líšia?
(úsmev) "Už len to porovnanie – Česko a Anglicko... Anglicko je skutočne nádhera. Čo sa týka tréningu a kabíny, je to to isté. Regenerácia, tréningové ihrisko – všetko je podobné. Ale potom príde zápas a už na rozcvičke je 20 tisíc ľudí. Všetci v dresoch a šáloch. A tí ľudia vám od začiatku zápasu pomáhajú a nenadávajú, čo mi v Čechách a na Slovensku trochu chýba. Neviem, či sa toho niekedy tuná dožijeme, ale vzťahu k športu by sme sa od týchto národov mali učiť."

Aké obdobie prežíval Norwich v čase, keď si tam prišiel?
"Ja som do Norwichu prišiel, keď sa tam budoval nový mladý tím a chceli napraviť tie predchádzajúce nevydarené sezóny, aby sa vrátili na najvyššie priečky súťaže a mohli bojovať o postup do Premiership. Vyzeralo to tam veľmi dobre. Ale potom vyhodili manažéra, ktorý ma do klubu priviedol..."

Je fyzická príprava v Holandsku a Anglicku ťažšia ako napríklad v Čechách?
"Porovnám to, čo som zažil v Norwichi. V Norwichi sa skutočne trénovalo veľa alebo skôr tie tréningy boli veľmi intenzívne a na doraz. Akákoľvek rozcvička i tréningová hra - všetko bolo naplno. V Holandsku boli takisto ťažké tréningy, ale boli aj chvíle, keď si človek oddýchol. Anglicko aj tým, že sa tam hrá každý druhý, tretí deň bolo predsa len ťažšie."

V roku 2002 si bol ako český juniorský reprezentant na ME. Máš pocit, že odvtedy až dodnes sa úroveň českej a slovenskej ligy kvalitatívne zmenila?
"Myslím si, že česká liga išla nahor. Slovenskú by som hodnotil nerád, pretože som tu krátko. V českej lige sú štadióny všade viac menej nové, moderné a vyhrievané. Rozdiel v štadiónoch a v tom prostredí je medzi Českom a Slovenskom asi najväčší. Na Slovensku mali niektoré zo zápasov veľkú kvalitu, ale kazí to to prostredie, štadióny a diváci."

Vráťme sa teda k tvojmu angažmánu v Tatrane. Rozprával si so zástupcami klubu o tom, aká bude presne tvoja úloha?
"Zatiaľ sme rozprávali vo všeobecnej rovine, s trénerom som zatiaľ nemal veľkú debatu, musíme sa najprv navzájom spoznať. Som síce takzvaný „hotový hráč“ a mal by som do toho hneď naskočiť, no všetko má svoj čas. Ale dúfam, že ho nebudem potrebovať veľa. A že sa hneď zapojím medzi chlapcov v kabíne a na ihrisku a hneď sa stanem platným hráčom. To si prajem zo všetkého najviac."

Čo vieš o Tatrane? Poznáš niektorých chlapcov?
"Poznám Honzu Kroba, Jakuba Diviša – s tým som dokonca chvíľu pôsobil v Slávii Praha, no a samozrejme zo Žiliny Štefana Zošáka. Ostatných chlapcov poznám z pohárového dvojzápasu z minulého roka. V priebehu 3 – 4 týždňov sme spolu hrali asi trikrát - štyrikrát. Takže odtiaľ poznám asi polovicu kabíny."

Máš už aj vybratý dres so svojím obľúbeným číslom?
"Moje preferované v tom najlepšom období bola 17, takže ak by bola voľná, vzal by som si ju rád. Ale ak nie, nič sa nedeje, pretože nie som poverčivý. Zatiaľ ale mám za sebou ešte iba prvý tréning, takže číslo dresu som ešte nevyberal. Teraz sa ešte iba rozhliadam po okolí, pretože mám rodinku v Žiline, ktorú by som si chcel sem čo najskôr nasťahovať. Aby som sa mohol sústrediť iba na výkon tu v Prešove."

 
  • David Střihavka sa ešte nedávno pokúšal skórovať do siete Prešova.
  21.2.2012 | Autor: 1fctatran | A – tím | zobrazené: 1979 krát |  

facebook rss channel1. FC Tatran Prešov, a.s., Čapajevova 47, 080 01 Prešov, Slovak Republic, email: web@1fctatran.sk
Design & engine by Vádium s.r.o. | Powered by Tesmur:CMS | Foto: Viktor Zamborský | Copyright 1. FC Tatran 2011